FOTO/ Ushtarët e plagosur brenda Azovstal bëjnë thirrje për ndihmë

schedule08:27 - 11 Maj, 2022

schedule 08:27 - 11 Maj, 2022

Një sërë fotosh  të publikuara në kanalin Telegram të Regjimentit Azov këtë mëngjes tregojnë kushtet e mjerueshme të ushtarëve të plagosur ukrainas të strehuar nën fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, sipas The Guardian.

Imazhet rrëqethëse zbulojnë tmerrin e një ‘spitali’ të improvizuar brenda fabrikës ku ushtarët po marrin trajtim. Fotot u publikuan krahas një deklarate ku ata bënin thirrje për ndihmë.

E gjithë bota e qytetëruar duhet të shohë kushtet në të cilat janë ushtarët e të Mariupolit dhe të veprojë!

Në kushte krejtësisht josanitare, me plagë të fashuara me mbetje fashash jo sterile, pa mjekimin e nevojshëm dhe madje pa ushqim.

I bëjmë thirrje OKB-së dhe Kryqit të Kuq të tregojnë humanizmin e tyre dhe të riafirmojnë parimet bazë mbi të cilat u krijuat duke shpëtuar të plagosurit që nuk janë më luftëtarë. Ushtarët që shihni në foto dhe qindra të tjerë në uzinën Azovstal mbrojtën Ukrainën dhe të gjithë botën e qytetëruar me koston e shëndetit të tyre.

A janë Ukraina dhe komuniteti botëror tani i paaftë për t’i mbrojtur dhe kujdesur për ta?

 

Regjimenti u lut për “evakuimin e menjëhershëm të ushtarakëve të plagosur në territoret e kontrolluara nga ukrainas”, ku ata mund të ndihmohen dhe t’u sigurohet kujdesi i duhur.

/abcnews.al