FOTO/ Reja e “Nënës Perlë” shfaqet në qiellin e Mbretërisë së Bashkuar

schedule22:51 - 30 Janar, 2023

schedule 22:51 - 30 Janar, 2023

Në qiellin e Skocisë u shfaq një pamje e rrallë të dielen në mbrëmje dhe të hënën në mëngjes, ndërsa u shfaqën re “përrallore”.

Këto janë retë më të larta në atmosferën tonë, ato formohen në kushte shumë të ftohta dhe me ngjyrat e tyre vezulluese shpesh quhen “Nëna Perlë”.

Një vëzhgues i motit i BBC tha “një re absolutisht fantastike Nacreous u shfaq gjatë perëndimit të diellit sonte me disa pulëbardha që fluturojnë sipër. Çfarë pamje fantastike për t’u parë”.

Retë nakreoze formohen në kushte shumë të ftohta mbi rajonet polare dhe brenda stratosferës, rreth 19 km deri në 30 km të larta. Më lartë se retë tona normale.

Ato rrallë shfaqen në Britani për shkak të kushteve shumë të ftohta të motit.

E njohur si reja e perlave, kjo u pa në Aberdeenshire

Herë pas here ajri polar i ftohtë, i bllokuar në një vend nga erërat e forta lart në atmosferë i quajtur vorbulla polare, dobësohet dhe lejon që ky ajër më i ftohtë të fundoset në jug të gjerësisë sonë.

Retë nakreoze shihen kryesisht disa orë në të dyja anët e perëndimit të diellit ose të lindjes së diellit dhe, duke qenë kaq të larta, ato ende ndriçohen nga rrezet e diellit, gjë që i bën ato të duken edhe më të ndritshme në mbrëmje.

E formuar në ajër që është rreth minus 80C, rrezet e diellit që reflektojnë në kristalet e vogla të akullit në re i japin ngjyrat e perla kjo është edhe arsyeja pse ato quhen perla.

Të dielën në mbrëmje dhe të hënën në mëngjes, BBC Weather Watchers nga Moray, Highlands dhe Aberdeenshire dërguan fotografitë e tyre.

/abcnews.al