Formula 1 në zi, ndahet nga jeta në moshën 79-vjeçare, Sir Frank Williams

schedule19:16 - 28 Nëntor, 2021

schedule 19:16 - 28 Nëntor, 2021

Bota e Formula 1 ditën e sotme ka marrë një nga lajmet më të ‘kopshme’ të saj, teksa është ndarë nga jeta Sir Frank Williams në moshën 79-vjeçare.

Ndarjen nga jeta të themeluesit të Formula 1 e ka bërë publik ekipi i Williams, që ka konfirmuar lajmin për  largimin e një prej ikonave të Formula 1.

“Me pikëllim të madh dhe në emër të familjes Wlliams, ekipi mund të konfirmojë vdekjen e Sir Frank Williams CBE, Themeluesi dhe ish-Drejtori i Ekipit të Williams Racing, në moshën 79 vjeçare”, thuhet në deklaratën e ekipit të Frank.

Frank është themeluesi i skuadrës Williams në Formula 1, të cilën e krijoi në vitin 1977 e cila shumë shpejt ishte e aftë të konkuronte kundër emrave më të mëdhenj garues të asaj kohe, duke fituar 16 kampionate botërore. /f.a/abcnews.al