Forcat ruse sulmojnë një rafineri nafte në Ukrainë

schedule11:01 - 2 Prill, 2022

schedule 11:01 - 2 Prill, 2022

Forcat ruse kanë sulmuar një rafineri të naftës  në Ukrainë, në një seri sulmesh të shtunën në mëngjes, sipas një zëdhënësi të ushtrisë së vendit, shkruan CNN.

Rafineria, e cila ndodhet në Kremenchuk, u godit nga “armë me precizion të lartë”, sipas një deklaratë të zëdhënësit të Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov.

Konashenkov tha se ushtria ruse kishte shkatërruar objektet e magazinimit që mbanin benzinë ​​dhe naftë që  furnizonin trupat ukrainase në rajonet lindore dhe qendrore të vendit. Rusia gjithashtu goditi aeroportet ushtarake në Poltava dhe Dnipro, në lindje të Kremenchuk,  tha Konashenkov.

Dmytro Lunin, guvernatori i rajonit ukrainas të Poltava ku ndodhet rafineria, tha se sulmi u krye nga tre avionë rusë  rreth orës 6 të mëngjesit. Sulmi në rafinerinë e naftës vjen një ditë pasi Kremlini akuzoi Kievin për sulmin ndaj një depoje karburanti brenda territorit rus.

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës as nuk e ka konfirmuar dhe as mohuar sulmin ndërkohë që presidenti Volodymyr Zelensky nuk pranoi të diskutonte rreth sulmit gjatë një interviste me Fox News.

/abcnews.al