Flasin dy të akuzuarit për sulmin me Novichok ndaj ish agjentit Skripal

schedule09:14 - 14 September, 2018

schedule09:14 - 14 September, 2018

Dy rusët e akuzuar nga Londra për sulmin ndaj ish-spiunit rus Skripal dhe të bijës nuk kanë pranuar se qëndrojnë pas këtij atentati. Ata u shprehën për Russia Today se udhëtuan për në Britani për turizëm.

Dy rusët e akuzuar nga Londra për helmimin e ish spiunit rus në Mbretërinë e Bashkuar kanë thyer heshtjen dhe kanë folur për mediat vendase. Të identifikuar si Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov, thanë për Russia Today se ishin thjeshtë turistë në Britani, ndërsa në Salisbury kishin shkuar vetëm për të parë dhe ishin kthyer brenda një ore në Londër. Ata akuzohen nga Mbretëria e Bashkuar se janë përpjekur të vrasin ish spiunin rus, Sergej Skripal dhe vajzën e tij Julia në Mars. Londra i ka përshkuar ata si agjentë të shërbimit inteligjent të ushtrisë së Rusisë, GRU.

“Qyteti ishte i mbuluar nga ngricat. Ne u lagëm, dhe pastaj morëm trenin më të afërt dhe u kthyem për në Londër”, u shprehen për Russia Today. Shërbimi Mbretëror i Prokurorisë në Britani thotë se ka prova të mjaftueshme për të akuzuar dy shtetasit rusë, të cilët kanë udhëtuar nga Moska për në Londër me 2 mars me anë të pasaportave ruse.

Dy ditë më pas, thotë policia, ata spërkatën agjentin nervor Novichok në derën e jashtëme të shtëpisë së Skripal në qytezën Wiltshire në Salisbury, përpara se të ktheheshin për në Rusi po atë ditë. Në intervistë ata konfirmuan emrat e tyre si Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov, gjithashtu dhe se mund të kenë kaluar afër banesës së Skripal, por mohuan të kenë kryer sulmin.

Të mërkurën, presidenti Vladimir Putin tha se “dy të akuzuarit nuk kanë kryer asgjë kriminale. Ndërkohë, Skripal dhe e bija u lënduan rëndë nga sulmi kimik dhe pas javësh trajtimi mjeksor ata u larguan nga spitali. Vendndodhja e tyre mbahet sekret. Kjo ngjarje shkaktoi përplasje diplomatike massive mes Moskës dhe Perëndimit, ku palët dëbuan diplomat të shumtë./abcnews.al