Fillimisht uji u tërhoq, pastaj u përplas fuqishëm: Pamje nga tsunami në Greqi

schedule09:59 - 16 Nëntor, 2020

schedule 09:59 - 16 Nëntor, 2020

Tërmeti i rënë më 30 tetor në ujërat mes Greqisë dhe Turqisë shkaktoi një numër të madh të vdekurish në Izmir, ndërsa dy të rinj u zunë poshtë nga muri në ishullin grek të Samosit.

Tërmeti i shoqërua edhe me tsunami, dallga e të cilit u raportua me një lartësi jo më të madhe se gjysmë metri.

Mediat greke kanë publikuar sëfundmi pamje nga momenti kur dallga përplaset në breg, ku fillimisht uji tërhiqet disa metra dhe më pas vjen me vrull. /abcnews.al