Fier, derdhje masive hidrokarburesh në Gjanicë

schedule14:59 - 1 Mars, 2019

schedule 14:59 - 1 Mars, 2019

Në një kohë kur është kërkuar hetim dhe janë gjobitur kompanitë naftënxjerrëse, ndotja në lumin Gjanica vazhdon. Sasira të mëdha hidrokarburesh me erë të rëndë squfuri janë derdhur qe në mëngjes në lum, duke e bërë mjedisin dhe ajrin në të gjithë qytetin të padurueshëm.

Pritet një reagim nga Inspektoriati Mjedisor, i cili tre muaj më parë bëri kallëzim penal dhe gjobiti dy kompani nafte. Këto të fundit i janë shmangur pagesës së gjobës, ndërsa fati i hetimit të kërkuar prej prokurorisë mbetet i paqartë. Në këto kushte ujërat e lumit preken tonelata mbetjesh hidrokarbure, ndërsa autorët e ndotjes mbeten të pandëshkuar./abcnews.al