Festohet në mbi 200 qytete Dita Ndërkombëtare e Futbollit dhe Miqësisë

schedule14:56 - 25 Prill, 2018

schedule 14:56 - 25 Prill, 2018

Dita Ndërkombëtare e Futbollit dhe Miqësisë është festuar këtë të mërkurë në mbi 200 qytete të botës me ngjarje të veçanta për të promovuar miqësinë, respektin e ndërsjellë dhe jetesën e shëndetshme.

Dhjetëra mijëra fëmijë dhe të rritur marrin pjesë në ndeshje miqësore, sesione trajnimi të hapura, flash mobs dhe ngjarje sportive. Në këtë ditë, kushdo që ndan vlera të tilla të rëndësishme njerëzore si barazi, respekt për kultura të ndryshme dhe bashkëjetesë paqësore lidh një byzylyk të miqësisë blu dhe të gjelbër në dorë të tij si një simbol i Programit social të fëmijëve të Gazpromit për Futboll për Miqësi.

Fija blu qëndron për një qiell të qetë, dhe e gjelbra është një fushë futbolli e hapur për të gjithë. Pjesëmarrësit janë mbështetur nga futbollistë të njohur, trajnerë, gazetarë televizivë, aktorë dhe anëtarë të agjencive qeveritare në të gjithë botën.

Në Tiranë, ambasadorët e rinj të projektit Noel Gjebrea dhe Megi Jata, e festuan këtë ditë ndërkombëtare me fëmijë të pasionuar me këtë sport të mrekullueshëm. Ata folën me bashkëmoshatarët e tyre për vlerat që ky sport përçon. Të gjithë fëmijët u uruan suksese ambasadorëve në përfaqësimin e Shqipërisë në këtë aktivitet të shënuar që do i paraprijë Botërorit të Futbollit Rusi 2018. Të gjithë ishin të lumtur që “verorja” për këtë vit në dorën e tyre të ishte ajo e këtij projekti.

Dita e parë ndërkombëtare e futbollit dhe miqësisë u njoftua nga ambasadorët e rinj të programit të Futbollit për Miqësi të Gazprom në vitin 2014. Gjatë viteve, ngjarjet kanë paraqitur lojtarë të njohur të futbollit, përfshirë mbrojtësin serb Branislav Ivanoviç dhe portierin rus Yuri Lodygin nga Zenit (Shën Petersburg), si dhe sulmuesi holandez Dirk Kuyt nga Feyenoord (Rotterdam) dhe fitues i Euro 2004, Takis Fyssas, nga ekipi kombëtar grek i futbollit.

Gjithsej mbi 500,000 njerëz kanë marrë pjesë në ngjarjet e lidhura me Ditën Ndërkombëtare të Futbollit dhe Miqësisë. Festa është mbështetur nga qindra futbollistë: legjenda e futbollit botëror Franz Beckenbauer (Gjermani), një nga sulmuesit më të fuqishëm në historinë afrikane, Didier Drogba (Bregu i Fildishtë), mbrojtësi i njohur Real Madrid, Michel Salgado (Spanjë), ish Arsenal Lojtari i Londrës Andrey Arshavin (Rusi), ish-drejtues i kombëtares portugeze Vitor Baia dhe yje të tjerë.

Programi Internacional social i fëmijëve të Gazprom për Futboll për Miqësi nisi në vitin 2013. Projekti bashkon djemtë dhe vajzat e kombësive të ndryshme dhe aftësive fizike. Qëllimi i tij është të zhvillojë futbollin e fëmijëve dhe të nxisë fëmijët nga vende të ndryshme respekt për kulturat dhe kombësitë e tjera. Vlerat kryesore të mbështetura dhe të promovuara nga pjesëmarrësit e programit janë miqësia, barazia, drejtësia, shëndeti, paqja, përkushtimi, fitorja, tradita dhe nderi./abcnews.al