Evis Kushi për paktin mbi universitetin: Zgjidh kërkesat e studentëve

schedule21:39 - 18 Janar, 2019

schedule 21:39 - 18 Janar, 2019

Pakti për univeristetin ka qenë në fokus të bisedës në styudione ABC News të deputetes socialiste Evis Kushi.

Deputetja socialiste thekson se protesta e studentëve ka pasur një impakt të rëndësishëm për zgjidhjen dhe dialogun, ndërsa vlerëson se pakti i jep zgjidhje kërkesave të studentëve.

“Ne kemi pasur rezultat, por ka shumë për të bërë, protesta na kanë dhënë impakt të rëndësishëm që të reflektojmë ëpr zgjidhjen por edhe për të vendosur një dialog të vazhdueshëm. Ky pakt ëhstë prova më e mrië qe kur ka dialog e bahskëpunim mund të kemi rezultate më të mira. Pakti i jep zgjidhje kërkesave të studentëve por shkon edhe përtej tyre për të garantuar një arsim të lartë më cilësor”.

Sipas saj për mazhorancën arsimi është një nga prioritet më të rëndësishme që ndikon në të ardhmen e vendit dhe shoqërinë. /abcnews.al