EURONEWS: Macron “dogji” edhe Maqedoninë prej Shqipërisë

schedule15:44 - 19 Tetor, 2019

schedule 15:44 - 19 Tetor, 2019

Euronws, i cili ka burime të dorës së parë nga mbledhje e djeshme për krerëve të BE-së ku edhe u vendos që të mos hapeshin negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë ka nxjerrë detajë të rendësishme nga debati që çoi në atë përfundim.

Sipas “Euronews”, presidenti Macron nuk ka pranuar ndarjen e Shqipërisë dhe Maqedonië, për të cilën shumica dërrmuese ishte për t’ia hapur negociatat.

“Presidenti francez Emmanuel Macron argumentoi që nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Balkanin”, shkruan raporton Euronës, duke vijuar: “Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë që Maqedonisë së Veriut ti happen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë”, mësohet të ketë thënë ai. /abcnews.al