EULEX: I takon Prishtinës të vendosë për hetimet e vrasjes së Ivanoviç

schedule15:06 - 17 Janar, 2018

schedule 15:06 - 17 Janar, 2018

Në një kohë që Beogradi zyrtar ka krkuar që të përfshihet në hetimet për vrasjene politikanit serb oliver Ivanovic, Euelex bëri të ditur se do të jenë autoritetet kosovare që do të vendosin nëse do e lejojnë një gjë të tillë.

Serbia kërkoi zyrtarisht që të përfshihet në hetimet për vrasjen e politikanit serb Oliver Ivanovic I cili vra të martën dje nga persona ende të paidentifikuar. Për këtë arsye autoritetet serbe kanë dërguar një kërkesë zyrtare në zyrën e BE-së në Beograd. Kjo kërkesë tashmë ka mbërritur dhe në Ministrinë e Drejtësisë të Kosovës.

Ndërkohë EULEX bëri të ditur se janë autoritetet kosovare që duhet të vendosin.

Në një reagim për mediat kosovare, EULEX shton se nuk merr vendime të kësaj natyre, sepse kjo është detyrë e autoriteteve vendore kosovare.

Aktualisht hetimet po kryhen nga Prokuroria Themelore e Mitrovicës, nga një prokuror shqiptar dhe një serb.

Në konferencën e tij për media të martën, presidenti serb Vucic deklaroi se Serbia do t’i drejtohej zyrtarisht UNMIK-ut dhe EULEX-it që edhe organet serbe të përfshihen në hetime./abcnews.al