Xhemal Gjunkshi

policia-e-shtetit.jpg
nev ila22:32 | 26/06/2019

Ish-deputeti i PD Xhemal Gjunkshi në një komunikatë për mediat nga selia blu deklaroi se drejtuesit e policisë  në Dibër po shpërndajnë pistoleta për militantët e Rilindjes, si dhe po kërcënohen me jetë qytetarët që të dalin dhe të votojnë në 30 qershor.

Gjunkshi tha se drejtuesit e policisë në Dibër iu bëjnë presion qytetarëve që të japin votat. Ai shtoi se ministri Lleshaj gënjeu publikisht kur tha se ka shkarkuar drejtuesit policorë në Dibër, pasi ata janë akoma duke punuar.

Për këtë deklaratë të Gjunkshit ditënn e sotme, ka reaguar Policia e shtetit e cila mohon akuzat dhe thotë se deklarata e Gjunkshit është një shpifje e ulët.

“Reagim i Policisë së Shtetit

Lidhur me deklarimin e sotëm publik të ish-deputetit të PD, Xhemal Gjunkshi, ku aludon se Policia e Dibrës ka shpërndarë armë në qytet, sqarojmë se:

Kjo deklaratë është krejtësisht një shpifje e ulët dhe plotësisht e fabrikuar.

Policia e Shtetit e hedh poshtë me përbuzje një deklarim të tillë, që në fakt të vetmin reagim që meriton është padia ndaj deklaruesit Gjunkshi në gjykatë.

Aty ai do të duhet që përpara ligjit të sqarojë motivet e kësaj insinuate të ulët.

Policia e Shtetit gjen rastin të garantojë qytetarët se është në krye të detyrës dhe e angazhuar për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor dhe sigurinë e tyre në tërësi.

Për çdo informacion që disponon, çdokush mund të denoncojë në kushte anonimati në numrin unik 112 ose numrin falas të SHÇBA, 0800 90 90″./abcnews.al

vlcsnap-2018-08-24-15h25m44s083-1280x720.png
ad min15:28 | 24/08/2018

Pasojat e shkaktuara nga tërmeti i datës 11 gusht i cili ka lënë pa strehë shumë familje të qarkut Dibër, ishin qëllimi i takimit informues të kryetarit të Bashkisë Mat, ku pjesmarrës ishin edhe deputetët demokratë të kësaj zone. Sipas këtyre të fundit, përpos punës së kryer nga pushteti vendor edhe ai qëndron duhet të marrë përgjegjësitë që i takojnë.

Deputetet e Partisë Demokratike të qarkut Diber morën pjesë në takimin informues që kryebashkiaku i Matit, Nezir Rizvani zhvilloi mbi monitorimin e situatës së krijuar në zonë nga termeti i 11 gushtit. Gjatë diskutimit, ky i fundit njoftoi pamundësinë e pushtetit vendor për përballimin e këtyre situatave.

Nezir Rizvani, Kryetari i Bashkisë Mat: “Fatmirësisht nuk kishte dëme në njerëz, ndërsa dëme në banesa ka patur. Pas verifikimit të parë në terren të grupeve të verifikimit, ka dhe grupe vlerësimi sepse e tillë është procedura. Buxheti i Bashkisë së Matit e ka të pamundur të përballojë raste të tilla, raste të emergjencave civile sepse fondet ne dispozicion të bashkive të pushtetit vendor janë pothuajse krejt minimale”.

Për deputeten Dhurata Çupi situata duhet shpjeguar qarte për qytetarët e prekur sa i përket pergjegjesive, pasi ligji për emergjencat e përcakton qartë çfarë i takon qeverisë dhe çfarë pushtetit vendor.

Deputetja e qarkut Dibër, Dhurata Çupi: “Kjo nuk është një shembje ure kjo nuk është një prishje rruge që janë kompetenca të pushtetit vendor. Kjo është një fatkeqësi natyrore me të cilat nuk merret pushtetit vendor për buxhetin. Nuk ka kapacitet pushteti vendor të përballojë 300 familje të cilat sot janë në kushtet e mosqendresës në banesat e tyre.”

Pas takimit, deputët inspektuan zonat e prekura nga tërmeti në Derjan e Macukull ku edhe biseduan me banorët sipas të cilëve, vizita e përfaqësuesve të qeverisë në familjet e prekura ishte selektive.

Banorja: “Këta të bashkisë dhe komunës kanë ardhë. Për Zotin qeveria është ndarë me krahe. Olta Xhaçka kaloi dje s’erdhi ktej nga ne fare. Pardje shkoi kënd më kënd dhe këtu s’erdhi”.

Demokrati Xhemal Gjunkshi i bëri apel qeverisë për ndihmë ndaj banorëve.

Xhemal Gjunkshi: “Pavarësisht punës së komisioneve, unë do kërkoja që edhe pushteti qendror të japë ndihmën duke rrit kapacitetet për të shkurtuar afatin e vlerësimit të këtyre objekteve”.

309 janë banesat e dëmtuara nga tërmeti dhe kjo për Gjunkshin është tregues për situatë gadishmërie./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono