vendi

moti-me-diell-1.jpg
eri Ida07:12 | 23/02/2020

Për ditën e fundit të kësaj jave, e diel 23 shkurt 2020, parashihet që moti të jetë fillimisht me kthjellime. Por gradualisht gjatë ditës vranësirat do të vijnë në shtim.

Era do të jetë me drejtim nga veriperëndimi me shpejtësi 8 deri 10 m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5 -1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat do të vijojnë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat malore -1/12°C

Zonat e ulëta 1/17°C

Zonat bregdetare 5/16°C./abcnews.al

MOTI-BORA-1.jpg
eri Ida15:23 | 20/02/2020

Vendi ynë pritet që gjatë mbrëmjes së sotme dhe gjatë së premtes pritet që të përfshihet nga një mot i kthjellët dhe pa reshje.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se përgjithësisht, do të mbizotërojë moti i kthjellët me vranësira të pakta kalimtare përgjatë relieveve malore.

Sipas sinoptikanëve era, do të fryjë nga kuadrati i veriut, mesatare dhe në bregdet e zonat luginore hera herës e vrullshme, duke u shoqëruar me valëzim të forcës 4 ballë.

Temperaturat, të cilat do të vijnë në rënie të ndjeshme në orët e mëngjesit, do të sjellin ngrica përgjatë akseve rrugore deri në zonat e ulëta.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore -6ºC deri në 9ºC

zonat e ulëta -2ºC deri në 16ºC

zonat bregdetare 1ºC deri në 16ºC./abcnews.al

moti-me-diell.jpg
eri Ida07:13 | 19/02/2020

E Mërkurë dt 19 Shkurt 2020 moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura të cilat do të pasohen nga rreshje shiu të pakta mesditë në zonën Veriperëndimore.

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje në mëngjes.

Temperaturat min dhe max:

Zonat malore 5/13°C

Zonat e ulëta 8/19°C

Zonat bregdetare 8/18°C./abcnews.al

476eba9d929b1cb34e564553caccb241_XL.jpg
eri Ida07:13 | 15/02/2020

Kjo e shtunë do të jetë nën ndikimin motit të kthjellët e me diell. Sipas MeteoAlb, vendi ynë gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta.

Por në mesditë dhe në vijim parashikohet të kemi përmirësim gradual te kushteve atmosferike duke i zhvendosur vranësirat drejt zonave Lindore dhe Veriore.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por rriten në mesditë duke luhatur vlerat nga -3°C deri në 16°C.

Era do fryjë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar në det dallgëzimi 4 ballë./abcnews.al

auto_28159991581287019-1.jpg
eri Ida07:10 | 13/02/2020

Kjo e enjte do të mbizotërohet nga mot i kthellët me vranësira të pakta kalimtare përgjatë Ultësirës Perëndimore dhe zonave bregdetare.

Në zonat malore vranësirat pritet të jenë deri të dendura, ndërsa në Verilindje vranësirat pritet të shoqërohen me reshje të dobëta dëbore.

Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtësi 2-15 m/s, hera-herës përgjatë vijës bregdetare erë e vrullshme deri në 30 m/s./abcnews.al

mot-i-vranet-1200x630-1.jpg
in a07:07 | 11/02/2020

Këtë të martë dita do të vijojë të mbizotërohet nga moti i vranët dhe me reshje. Në zonat veriore vijojnë edhe gjatë mëngjesit me reshje të pakta shiu e dëbore, ndërsa qendra dhe jugu paraqiten në ndikimin e motit të kthjellët.

Sipas Meteoalb duke filluar nga mesdita dhe në vijim vranësira largohen nga i gjithë territori shqiptar duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes, por rritje të ndjeshme sjellin orët e mesditës duke luhatur vlerat ditore nga -1°C në 18°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 45-50 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim mbi 4 ballë./abcnews/al

auto_28159991581287019.jpg
eri Ida07:35 | 10/02/2020

Sipas MeteoAlb, dita e parë e kesaj jave hënë  do të mbizotërojnë kthjellimet dhe vranësirat e lehta.

Por orët e  mesditës dhe pasditja shtojnë vranësirat, kryesisht në zonat veriore, duke bërë që në këto zona të kemi dhe reshje.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat minimale dhe maksimale nga -4°C në 15°C.

Era do fryjë e lehte ne toke dhe mesatare ne det me shpejtësi 45-55 km/h nga drejtimi jugor duke krijuar në det dallgëzimi mbi 4 balle./abcnews.al

Basha-3-1-1280x853.jpg
nev ila19:05 | 31/01/2020

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha pasditen e kësaj të premteje ka publikua raportin e Global Talent Competitiveness Index për vitin 2020 e cila ka në vëmendje të rinjtë dhe aftësinë e vendeve për të konkuruar me talent.

Kryedemokrati përmes një postimi në Twitter është shprehur se ky është raporti i 10-të që evidenton korrupsionin e qeverisë pasi të rinjtë dhe të shkolluarit po zbarzin vendin prej papunësisë, varfësirë dhe korrupsionit më të lartë në Europë.

Statusi i Bashës:

Global Talent Competitiveness Index 2020, është i dhjeti raport që evidenton korrupsionin e qeverisë si problem për shoqërinë shqiptare. Vendi ynë po zbrazet dhe po braktiset nga të rinjtë dhe të shkolluarit, sepse ka papunësinë, varfërinë dhe korrupsionin më të lartë në Europë. Por nuk ka pse të jetë kështu. Ne kemi të gjthë potencialin për mirëqenie dhe zhvillim këtu në vendin tonë. kemi propozuar masa emergjente për çlirimin e ekonomisë, me ligjet anti-mafia dhe anti-oligarki që tregu i lirë të funksionojë për të gjithë, jo vetëm për ca./abcnews.al

/abcnews.al

 

 

pendarovski-1.jpg
ger ta13:17 | 24/11/2019

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski tha në forumin rajonal të të rinjve në Novi Sad se edhe ai vetë do të ikte nga Maqedonia e Veriut po të mos ishte president.

“Ata kanë vetëm një jetë, të gjithë ne kemi vetëm një jetë dhe askush nuk është i çmendur që ta harxhojë në negociatat me BE-në që zgjasin me vite të tëra, ndërsa paga mesatare në vendin tim është 400 euro. Të mos isha president edhe vetë do të largohesha nga vendi im”, ka thënë presidenti maqedonas.

Pendarovski, i cili i bëri komentet duke folur para të rinjve që marrin pjesë në Forumin e liderëve të rinj, theksoi se të gjithë udhëheqësit politikë kanë përgjegjësi, nga pavarësia e deri më sot./abcnews.al

makina1.jpg
ent ela11:03 | 02/11/2019

Paraditen e sotme gazetari i ABC News Andi Qosja u rkthye në vendin ku ndodhi atentati ndaj prokurorit Ndoji, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën, ndërsa mbetën të plagosur edhe shoferi i tij Andi Maloku dhe Pëllumb Muharremi, ose ndryshe “Rrumi i Sukthit”.

Gazetari i ABC News Andi Qosja solli në vëmendje dinamikën e ngjarjes. Në vendngjarje tashmë kanë mbetur vetëm targa e makinës së prokurorit dhe copëza hekurishte.

“Ky është vendi ku automjeti ka përfunduar. Janë dashur 60 minuta për të nxjerrë automjetin dhe ndërhyrja  e një vinçi për të nxjerrë automjetin”– raporton gazetari.

Dyshohet se atentatorët kanë menduar se në drejtim të automjetit ka qenë Arjan Ndoj dhe ky duhee të ekzekutohej. Ky gabim shënjestre ka bërë që prokurori të marrë vetëm dy plumba. Prokuroria po heton në disa pista.

Mësohet se makina lëvizte me mbi 110 km orë e cila ndiqej edhe nga atentatorët.

Të gjitha lëvizjet e prokurorit Ndoi janë monitoruar në distancë nga një automjet tjetër dhe besohet që autorët janë mbështetur edhe nga një mjet tjetër. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono