sistem pagesash

edi-drama-1280x716.jpg
ad min11:15 | 05/04/2018

Kryeministri Rama deklaroi se pagesa e tarifës në Rrugën e Kombit nuk do të nisë pa gjetur zgjidhjen më të mirë për banorët e Kukësit. Duke folur sot në Parlament, kreu i ekzekutivit u ka kërkuar ndjesë kuksianëve për mungesën e informimit.Rama tha se qeveria nuk ka qenë aspak e përgatitur për çfarë mund të krijonte një risi e tillë nga pikëpamja psikologjike për njerëzit e painformuar dhe të vendosur në shenjestrën e opozitës.

Në sallën gjysmë bosh, me 10 pika në rendin e ditës dhe vetëm kolegët e partisë përballë, Kryeministri Rama mori fjalën i pari pas raportimit të pazakontë të komisionerit për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të dhënave personale për vitin 2017. Teksa deputetët e PD ndodheshin të shpërndarë në 4 pikat e bllokimit të trafikut si shkak i mosbindjes civile të paralajmëruar nga qytetarët, kryeministrit Rama nga foltorja e parlamentit artikuloi ndjesën publike.

“Nuk kemi pasur intuitën e duhur për të kuptuar domosdoshmërinë e shpjegimit të kësaj çështje para se vendosej sistemi i pagesës.
Pa dashur të justifikohem, u kam kërkuar ndjesë banorëve të zonës dhe do t’ua kërkoj deri në fund sa herë do flas për këtë temë. Duke qenë eksperiencë e parë nuk kemi qenë plotësihst të përgatitur.

Fitorja e parë e popullit të Kukësit duket e qartë, 6 muaj për identifikimin e përdoruesve të shpeshtë përmes tarifimit të plotë nuk do të ketë.

“Në praktikën ndërkombëtare kërkohen 6 muaj pas vendosjes së sistemit të pagesave për të parashikuar shifrat dhe fluksin. Në fund të muajit Shkurt unë jam ulur me ministrin e financave për të adresuar këtë aspekt sepse asnjëherë nuk është vënë në diskutim nevoja për të sqaruar banorët.
Sidoqoftë ne jemi duke vazhduar intensivisht punën për zgjidhjen e kësaj situate dhe për krijimin e mundësisë optimale që të sqarohen banorët e Kukësit si edhe të zgjidhet çështja e taksës së Rrugës së Kombit. Vendimi ynë është i qartë. Ne nuk do fillojmë sistemin e pagesës pa dhënë zgjidhjen më të mirë të mundshme për atë zonë. Do ta lehtësojme barrën e tyre në mënyrë të ndjeshme, në këtë proces”

I ndodhur vetëm përballë duartrokitjeve të grupit të tij parlamentar, Kryeministri bëri premtimin e guximshëm.

“Ne do bëjmë atë që duhet për këdo, patjetër me PPP do t’i nxjerrë paratë privati dhe do paguajë shteti, kuksianët do eknë edhe rrugën edhe aeroportin, rruga e para i dyti aeroport, të dyja brenda këtij viti”.

Në nisje të seancës kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi deklaroi se kërkesa e lajmëruar mediatikisht nëj ditë më parë, se ishte firmosur nga krerët e partive opozitare dhe dërguar atij të Kuvendit për shtyrjen e seancës në orën 18:00, mbërriti zyrtarisht vetëm 15 minuta pas nisjes së seancës, e për këtë e hodhi në votim ku socialistët në sallë votuan rrëzimin e saj dhe vijimin e seancës./abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono