miqte e femijeve

ruci.mpg_snapshot_01.43-1-1280x720.jpg
ent ela13:44 | 30/09/2019

I pakënaqur dhe kritik ka qenë kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi në mbledhjen e grupit të deputetëve “Miqtë e Fëmijëve”. Ruçi tha se janë realizuar vetëm 20% te objektivave të raportit të monitorimit, ndërsa kërkoi që justifikimet të lihen mënjanë.

Janë 29 të zgjedhur ndër deputetët e Kuvendit për të mbrojtur të drejtat e fëmijëve në Shqipëri.Por rezultatet nuk janë arritur u vë në dukje kryetari i kuvendit Gramoz Ruçi.

Grupi i deputetëve Miqtë e Fëmijëve ka ende rrugë për të bërë për të realizuar ato çka përcaktohen në strategjinë e hartuar për fëmijët. Madje edhe si ligjbërës kanë mangësi.

Nuk ka politika e programe pa burime e pa fatura financiare. Prandaj kryeparlamentari Ruci i kërkon ministrisë së financave të sqarojë se cilat janë planet për rritjen e buxhetimit për sektorin social, për arsimin parauniversitar dhe për sektorë të tjerë që lidhen me mbrojtjen dhe zhvillimin e fëmijëve. Nëse vazhdohet me justifikime dhe lihen pa u realizuar ato çfarë u kërkohen ministrive e bashkive, raporti monitorimit nuk do të përmbante asnjë vlerë të shtuar sipas kreut të kuvendit. /ABC News Albania 24/7

 

MBULIM-MIQTE-E-FEMIJEVE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela15:39 | 06/03/2019

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi thirri sot mbledhjen e grupit të deputetëve “Miqtë e Fëmijëve”, me pjesëmarrjen e disa ministave dhe përfaqësuesit të UNICEF në Shqipëri, Roberto Bernardi. Ndër arritjet e vitit që lamë pas, kreu i Kuvendit njohu ndryshimet në kuadrin ligjor të vendit. Kreu i Kuvendit, Ruçi sugjeroi hartimin e një Rezolute të Kuvendit për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve, e cila do të specifikojë detyrimet në këtë aspekt për të gjithë institucionet dhe aktorët.

Mbledhja e radhës e grupit të deputetëve “Miqtë e fëmijëve” do të zhvillohet në datën 1 prill. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono