manifestimi

ilir-meta-manifestimi.jpg
ger ta10:38 | 04/03/2020

Mansifestimi i Presidentit Ilir Meta me qytetarët në 2 mars ka bërë jehonë edhe në mediat më të mëdha ndërkombëtare.

Dalja e pazakontë e Presidentit të vendit në terren me qytetarët ka marrë vëmendjen e New York Times, ku ndër të tjera shkruan: “Mijëra shqiptarë u mblodhën të hënën kundër qeverisë së majtë të vendit, duke iu përgjigjur një thirrje të presidentit i cili e akuzon atë për shkelje të Kushtetutës dhe lidhje me krimin e organizuar.

Protesta e Ilir Metës u mbështet nga opozita, e cila dëshiron zgjedhje të reja për të zgjidhur krizën politike. Meta akuzon qeverinë dhe Partisë Socialiste të Kryeministrit Edi Rama për shkeljen e Kushtetutës së vendit duke tejkaluar fuqitë e saj, dhe gjithashtu se ka marrë kompetencat e veta duke emëruar kandidatët për gjashtë vendet e lira në Gjykatën Kushtetuese. Gjykata nuk funksionon që nga korriku 2018 pasi shumica e gjyqtarëve u shkarkuan pas një procesi të verifikimit”.

“Mijëra mbështetës të opozitës denoncuan qeverinë e Shqipërisë në një protestë të hënën (2 mars) në një masë që ka të ngjarë të thellojë një mosmarrëveshje midis presidentit të vendit dhe qeverise së majtë mbi reformat gjyqësore të kërkuara nga Perëndimi.

Mbështetësit brohorisnin Presidentin Ilir Meta kur akuzoi qeverinë e Kryeministrit Edi Rama për instalimin e një “grusht shteti” kundër Kushtetutës dhe se kishte lidhje me krimin e organizuar”, shkruan Euroaktiv.

Shqipëria rrezikon të bëhet edhe një herë “Koreja e Veriut e Evropës”, paralajmëroi presidenti i saj të enjten ndërsa mbrojti rolin e tij në një betejë kushtetuese që kërcënon të minojë rrugën e vendit për anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Ilir Meta dëshiron që shqiptarët të rrëzojnë qeverinë socialiste të vendit, për të cilën ai pretendon se “uzurpoi çdo institucion i pavarur” dhe të bëhet një “regjim njëpalësh“, e pasqyron në këtë mënyrë Euronews manifestimine  Presidentit Meta. /abcnews.al

basha-meta-takimi.jpg
nev ila20:03 | 03/03/2020

Pas manifestimit të 2 marsit, një ditë më vonë Meta ka thirrur Bashën në Presidencë. Mësohet se Basha ka qëndruar disa minuta në zyrën e Metës.

ABC News ka mësuar se në fokus të bisedës Meta-Basha, ka qenë kriza institucionale dhe dekreti presidencial për kushtetuesen. Nuk dihen më tepër detaje nga ky takim i zhvilluar larg vëmendjes së medias.

Ditën e djeshme Presidenti Meta zhvilloi një manifestim – protestë në bulevardin Dëshmorët e Kombit në Tiranë. Këtij manifestimi iu bashkua edhe kreu i PD Lulzim Basha./abcnews.al

ilir-metaaaaaa.jpeg
ger ta08:57 | 03/03/2020

Presidenti Ilir Meta ka shprehur falenderimet e tij për të gjithë qytetarët që morën pjesë dje në manifestimin e thirrur nga kreu i shtetit.

Në një postim në faqen e tij zyrtare në Facebook, Meta thekson se dje hodhën hapin e parë, sipas tij kundër grushtit të shtetit.

“Një falenderim të përzemërt të gjithë motrave dhe vëllezërve shqiptarë, të cilë iu përgjigjen thirrjes së Presidentit të Republikës në mbrojtje të Kushtetutës dhe kundër grushtit të shtetit që synon rrëmbimin mafioz të Gjykatës Kushtetuese. Dje hodhëm hapin e parë në përmbushjen e misionit tonë për rivendosjen e sovranitetit të plotë të popullit shqiptar ndaj të gjitha institucioneve”, u shpreh Meta. /abcnews.al

 

ylli-rakii-mirela.jpg
nev ila21:05 | 02/03/2020

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, reagoi menjëherë pas tubimit të presidentit të Republikës, duke u shprehur se mbështet manifestimet paqësore, por se ishte surprizuar nga përdorimi i flamurit amerikan në këtë manifestim.

Gazetari Ylli Rakipi, i pyetur nga gazetarja Mirela Milori në Abc News, lidhur me këtë deklaratë, u shpreh se ndoshta ambasadorja ende nuk e ka mësuar se shqiptarët e duan aq shumë flamurin amerikan, sa e mbajnë rregullisht në banesat e tyre.

“Ambasadorja ka pak ditë që ka ardhur dhe nuk e di që ne shqiptarët,  përpara flamurit shqiptar, marrin flamurin amerikan, që nga viti 1990.  Ambasadorja nuk ka pse të trembet, se ne flamurin amerikan e përdorim shumë, atë të BE-së, jo edhe aq shumë. Këtu pëshembull ka edhe shtëpi që mbajnë flamurin amerikan. Ne e duam Amerikën dhe Amerika duhet të na dojë, që ne të jemi një vend demokratik, dhe jo të dojë vetëm stabilitetin dhe të dashurohet një herë me  Sali Berishën dhe më pas me  Edi Ramën” tha Rakipi./abcnews.al

meta-yuri-kim-1280x668.jpg
nev ila19:05 | 02/03/2020

Ambasadorja Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka reaguar menjëherë pas manifestimit të presidentit Ilir Meta në sheshin “Dëshmorët e Kombit”.

Me anë të një statusi në profilin e saj personal në Twitter, Kim ka sqaruar se ambasada nuk ka asnjë lidhje me manifestimin dhe se ishte surprizuar që kishte parë flamurin amerikan.

“U befasova kur pashë flamurin amerikan në “manifestimin” e sonte. Për të shmangur çdo konfuzion, dëshirojmë të sqarojmë se ndërsa SHBA mbështesin të drejtën e protestës paqësore, ne nuk kemi asnjë lidhje me “manifestimin”, shkruan Kim. /abcnews.al

protesta-2-1280x663.jpg
Autor E18:45 | 02/03/2020

Ka nisur manifestimi i thirrur nga Presidenti Meta. Ky i fundit ka dalë nga presidenca nën meloditë e këngëve patriotike duke u pritur tek dera e godinës nga një vajzë e veshur kuqezi.

Më pas, Meta ka hipur në podium duke bërë shqiponjën me duar, ndërsa të pranishmit thërrasin “Rama Ik” dhe “Poshtë diktatura”.

ORA 18:45: Ka përfunduar protesta e thirrur nga Presidenti Meta. Protesta kishte si mesazh të saj mbrojtjen e Kushtetutës.

Manifestimi u hap nga Neritan Liço, i cili thirri të mbajë fjalën i pari Ledio Bianku, gjyqtar i Gjykatës së Strasburgut. Më parë, protestës iu bashkuan kreu i PD, Lulzim Basha dhe ish-kryeministri Berisha.

ORA 17:50: Në fjalën e tij gjatë tubimit të thirrur nga Presidenti Meta, ish- ambasadori Agim Nesho u shpreh se Shqipëria e sotme është më e plakur. Sipas tij institucionet janë të kapura dhe se është koha që të  shqiptarët të bëhen bashkë në mbrojtje të Kushtetutës.

“Të kesh demokraci është zgjedhja jonë, të mbrosh është detyra jonë.

Sepse të gjithë duam një shqipëri demokratike, me të drejtat tona të respektueshme, që fëmijët tanë të jenë krenarë të punojnë këtu. Sot Shqipëria është më e plakur, është vrarë shpresa për të ardhmen, polarizimi i ekonomisë, autokracia e pushtetit, lidhjet e krimit me politikën, në një vend ku regjimi një partiak ka kapur institucionet, por llogaridhënia me popullin janë tretur në propagandë ku transparenca mungon.

Jetojmë me lidhjet e krimit me politikën. Në një vend ku regjimi njëpartiak ka kapur institucionet, transparenca mugon dhe dëshpërimi të mbyt, kemi mbetur pa nerv dhe të lodhur, kemi pritur që gjendja të ndryshojë. Kemi pritur që opozita e bashkaur të bëjë ndryshimin . E sotmja është këmbanë alarmi. Të gjithë në mbrojtje të Kushtetutës dhe respektimit të shtetit ligjor.

 Sot jemi para shkeljes së Kushtetutës, aktit të madhor për të ardhmen e vendit. Kapja e institucioneve është vija e kuqe për të mbrojtur demokracinë. Mund të kemi menduar se lufta politike është luftë interesash, por e sotmja është këmbanë alarmi për mbrojtjen e Kushtetutës dhe kthimin e sovranitetin.

Sot kërkojmë vetëm mbrojtjen e saj, dhe kërkojmë përgjigje për disa pyetje.

Pse keni frikë nga zgjedhjet e reja për të kthyer legjitimitetin e institucione, pse keni frikë për të denuar krimin elektoral.

I drejtohem edhe ndërkombëtarëve me pyetjen se kush e kush e destabilizoi Shipërinë”, tha Nesho.

ORA 17: 40: Fjalën e parë në manifestim e mbajti Ledi Bianku, personalitet i njohur i së drejtës ndërkombëtare dhe ish-anëtar Gjykatës se Strasburgut.

Ju falënderoj për mikpritjen dhe presidentin Meta për ftesën.

Kur mora këtë ftesë pyetja e parë që i bëra vetes ishin arsyer që duhet të vija:

1 është rëndësia e këtij tubimi, mbrojtja e kushtetutës. Më lejoni tju the se unë nuk kam ardhur që të vendos se në debatin mes presidentit dhe mazhorancës ka të drejtë njëri apo tjetri. Nuk është as roli as detyra ime dhe as vendi.

Debati president mazhorancë për interpretimin e Kushtetutës nxjerr në pah një problem tjetër atë që pa një gjykatë kushtetuese të pavarur me integritet dhe të zgjedhur në përputhje me Kushtetutën, kjo e fundit ngelet veçse një letër pa kuptim.

Pa një gjykatë që imponon zbatimin e  Kushtetutës nuk kemi më një forcë të ligjit që vepron por kemi ligjin e forcës përfshirë edhe në interpretimin e Kushtetutës. Kjo më con te arsyeja e dytë.

Në një vend ku as presidenti nuk ka mundësi që pretendimet tja paraqesë për shqyrtim një organi të pavarur, imagjinoni çfarë mundësish kanë qytetarët e thjeshtë që pretendojnë mbrojtjen e lirive kur ja shkel qeveria.

Ka nga ata që thonë se qëllimi i këtij tubimi është për pushtet, unë kam ardhur që tju them se: PO qëllimi është për pushtet, por për pushtetin kushtetues që çdo njeri duhet të ketë. Ky është pushteti më i rëndësishëm në një shtet ligjor.

Çfarë emri i vihet kësaj situatë?

Më lejoni ti referohem zv/kryetarit të Gjykatës së Strasburgut i cili 10 ditë më parë, në një tubim në Londër shprehej me këto fjalë: pushteti i pakontrolluar i shumicës që nuk merr në konsideratë interesat e pakicës çon në autoritarizëm.

Në vitin 1986 Gjykata e bashkimit Europian thoshte se Bashkësia evropiane është bashkësia e së drejtës, përderisa as shtetet dhe as institucionet BE nuk mund ti shpëtojnë kontrollit të pajtueshmërisë së akteve të tyre me aktin themeltar. Në Shqipëri ka më shumë se 2 vjet që aktet që dalin nga Parlamenti nuk kontrollohen nga askush.

Arsyeja e katërt që më shtyu të vija sot në Tiranë, është pyetja që i bëja vetes: Në këtë situatë absurdi kushtetues që nuk ka gjykata të interpretoj në ligjit dhe të kontrollojnë shkeljet e tij, pyesja veten si do reagojnë bashkëkombasit  e mi:

Sot që iu shoh kuptoj se ka një arsye tjetër dhe kjo arsye jeni ju. Pa këto gjykata liritë vdesin“, tha Bianku.

ORA 17.26: I bashkohet protestës Kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha. Basha shprehu falënderimet e tij për të gjithë shqiptarët që i janë bashkuar protestës.

““Mesazhi im është një falenderim nga zemra për qytetarët që i janë përgjigjur thirrjes për të mbrojtur Kushtetutën. E vetmja garanci për ruajtjen e lirisë është mbrojtja e Kushtetutës dhe se liria minohet kur Kushtetuta shkelet.
Kushetutës i ka mbetur vetëm kapaku. Duhet zgjidhur menjëherë kriza dhe zgjidhja e vetme janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe lokale në një ditë.
Unë këtu ndodhem si qytetar, si prind, si bashkëshort dhe bashkëqytetar. Unë kam dalë për të dhënë mesazhin që ky është një tubim qytetar, dhe është një bashkim qytetarësh”, tha Basha.
” tha Basha.

Ndërkohë vijon grumbullimi i mijëra shqiptarëve në Bulevardin “Dëshmoret e Kombit”.

ORA 16.45: Ka nisur grumbullimi i qytetarëve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku pas pak do të nisë manifestimi i thirrur nga Presidenti Ilir Meta.

Nga pamjet që ABC News ka përcjellë shihen qytetarë të shumtë që kanë lidhur në krah flamurin kuqezi, duke përcjellë mesazhin se ky është një manifestim në mbrojtje të Kushtetutës dhe shtetit shqiptar.

Vetë Presidenti Meta ka bërë thirrje prej ditësh që qytetarët të shkojnë në shesh vetëm me flamurin kuqezi. Po ashtu nga kamera e ABC News shihen edhe një numër i madh policësh, të cilët kanë rrethuar Kryeministrinë.

Policët dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë janë vendosur përgjatë gjithë Kryeministrisë, për të shmangur ndonjë incident të mundshëm, edhe pse ka informacione që manifestimi do të jetë paqësor.

Pak para nisjes së manifestimit, Meta publikoi një video duke dhënë mesazhin se vendit i duhet liria dhe demokracia dhe se sot ishte dita.

Ky tubim është kundër qeverisë pasi e akuzon kryeministrin Edi Rama për “grusht shteti” për kapjen e Gjykatës Kushtetuese, pasi iu hoq edhe e drejta ekskluzive e betimit të anëtarëve nëse nuk vepron për 10 ditë.

Ka përfunduar protesta e thirrur nga Presidenti Meta. Protesta kishte si mesazh të saj mbrojtjen e Kushtetutës.

 

f10e1767-d4f1-42f2-a585-dc9b9ed9d2c6.jpg
Autor E17:08 | 02/03/2020

Ndërkohë që ka nisur manifestimi i thirrur nga Presidenti Meta, zëdhënësi i tij Tedi Blushi ka paralajmëruar firmosjen e një dekreti live, bërjen e një votimi si edhe shpalljen e një betimi.

LIVE-Manifestimi i thirrur nga Presidenti Meta Ndiqni LIVE zhvillimet nga manifestimi ne www.abcnews.al

Ndiqni LIVE zhvillimet nga manifestimi ne www.abcnews.al

Gepostet von Abc News Albania am Montag, 2. März 2020

Në një status në Facebook, Blushi shkruan se ka nisur pronvera e pandalshme kuqezi.

Statusi i Blushit

Motra dhe vëllezër,
Mirësevini në këtë Manifestimin të jashtëzakonshëm Mbarëkombëtar, ku do të firmoset një DEKRET, do bëhet një VOTIM dhe do shpallet një BETIM!
SOT NIS PRANVERA E PANDALSHME KUQEZI! 🇦🇱

#PërKushtetutën🇦🇱 #PërRepublikën🇦🇱 #PërShqipërinë🇦🇱 #PërKombin🇦🇱

4fbabc70-2b5d-48d0-8c14-2c366a186476-1.jpg
Autor E17:01 | 02/03/2020

Pas pak fillon manifestimi i thirrur nga Presidenti Meta në mbrojtje të Kushtetutës siç e ka quajtur ai. Tashmë është përcaktuar edhe lista e folësve krahas kreut të shtetit, ndërsa policia nga ana e saj ka marrë masa të forta sigurie.

Pak metra larg vendit u po zhvillohet protesta, në krah të godinës së kryeministrisë gjenden një numër i madh furgonadh të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë, ndërsa në bulevard janë vendosur kamera sigurie me rezolucion të lartë, kurse shtyllat janë lyer me graso për të mos lejuar prishjen e tyre.

Për më tepër, ndiqni fotot pak minuta para nisjes së protestës:

ilir-meta-buqeta.jpg
ger ta15:07 | 02/03/2020

Pak orë para fillimit të manifestimit me qytetarët në bulaverd, Presidenti Ilir Meta ka publikuar një video-mesazh.

Me Kushtetutën në dorë dhe një buqetë e lule mimozë, Meta thotë se edhe pak momente i ndajnë nga nisja e “Pranverës kuq e zi”, siç e quan ai këtë manifestim.

“Kushtetuta e Poopullit po pret popullin e Kushtetutës. Edhe pak momente na ndajnë nga nisja e Pranverës kuq e zi. Mirë se vini të gjithë!’, shprehet Meta.

/abcnews.al

ilir-metaa-1.jpg
ger ta09:10 | 02/03/2020

Presidenti Ilir Meta ka përcjellë mesazhin e tij në rrjetet sociale, pak orë para fillimit të manifestimit të thirrur nga ky i fundit me qytetarët. Në një postim në Facebook, Meta shkruan mes të tjerash, duke cituar Fan Nolin se Gjergj Kastrioti Skënderbeu do të mbetet shqiptari më i gjallë ndër të gjallët.

Kreu i Shteti thotë më tej se në përkujtim të kësaj date histotike ka ftuar qytetarët në këtë manifestim sipas tij për tu bashkuar “në një Besëlidhje të re, po aq të fortë e gjithëpërfshirëse, përballë një rreziku të ri pushtimi nga një sekt mafioz, pa fe, pa familje, pa atdhe, që ka marrë peng të ardhmen e çdo shqiptari!”.

Mesazhi i Ilir Metës:

Heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, siç me të drejtë ka thënë Fan Noli, do të mbetet shqiptari më i gjallë ndër të gjallët, figura më shpëtimtare dhe më frymëzuese për mbijetesë e kombit tonë, që testament na ka lënë domosdoshmërinë e bashkimit në momentet më të rrezikshme të ekzistencës së kombit tonë.

Sot në përkujtim të ngjarjes historike të Besëlidhjes së Lezhës, unifikimit kombëtar përballë rrezikut të asimilimit e shkombëtarizimit, mesazhi që na sjell nga historia, uroj të na ndihmojë ne të gjithëve për reflektuar, për t’u ngritur dhe bashkuar sa nuk është vonë, në një Besëlidhje të re, po aq të fortë e gjithëpërfshirëse, përballë një rreziku të ri pushtimi nga një sekt mafioz, pa fe, pa familje, pa atdhe, që ka marrë peng të ardhmen e çdo shqiptari!

Zëri i popullit është zëri i Zotit! Erdhi koha të dëgjohet sa më fort!

Mirësevjen BESËLIDHJA E RE me Pranverën Kuqezi!


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono