Deklarata e Yuri Kim, Rakipi: Ambasadorja ndoshta nuk e di që shqiptarët flamurin amerikan e mbajnë në shtëpi

21:05 | 02/03/202021:050

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, reagoi menjëherë pas tubimit të presidentit të Republikës, duke u shprehur se mbështet manifestimet paqësore, por se ishte surprizuar nga përdorimi i flamurit amerikan në këtë manifestim.

Gazetari Ylli Rakipi, i pyetur nga gazetarja Mirela Milori në Abc News, lidhur me këtë deklaratë, u shpreh se ndoshta ambasadorja ende nuk e ka mësuar se shqiptarët e duan aq shumë flamurin amerikan, sa e mbajnë rregullisht në banesat e tyre.

“Ambasadorja ka pak ditë që ka ardhur dhe nuk e di që ne shqiptarët,  përpara flamurit shqiptar, marrin flamurin amerikan, që nga viti 1990.  Ambasadorja nuk ka pse të trembet, se ne flamurin amerikan e përdorim shumë, atë të BE-së, jo edhe aq shumë. Këtu pëshembull ka edhe shtëpi që mbajnë flamurin amerikan. Ne e duam Amerikën dhe Amerika duhet të na dojë, që ne të jemi një vend demokratik, dhe jo të dojë vetëm stabilitetin dhe të dashurohet një herë me  Sali Berishën dhe më pas me  Edi Ramën” tha Rakipi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono