Levanit

pylli-1280x698.jpg
ent ela17:20 | 28/03/2019

Pylli i Levanit në Fier po kthehet një nga resurset kryesore për të tërhequr pushues e vizitorë. Investimet që bashkia ka nisur në ketë territor nisin me pistat e vrapimit e hapësirat për fëmijë, deri tek ndërtimi i një spitali.

Janë zhurmat te natyrës që falin qetësi dhe relaks. Pothuajse u zhduk nga harta në vitin 1997, por rilindi nga filizat e trungjeve të parë. Tani i ofrohet qytetarëve me të gjitha bukuritë.

Ky është pylli i Levanit ose siç e quajnë ndryshe, mushkëria e Fierit Një rrugë lidhëse mes aksit Fier Levan dhe pyllit, pritet të reduktojë distancën nga qendra e qytetit në vetëm 4.5 km.

Shtigje, pista vrapimi dhe hapësira për fëmijët janë elementet e një parku kombëtar që bashkia e Fierit synon t’ia shtojë pyllit të Levanit Pylli është shndërruar në destinacion për qytetarët të cilët përfitojnë bujarinë e natyrës, pranë një qytetit të zhurmshëm.

Prej vitesh është përfolur ndërtimi i një parku kombëtar në këtë zonë ku parashikohet edhe një spital për gjithë jugun e vendit. Por vetëm tani ideja është konkretizuar duke marrë mbështetjen e qeverisë shqiptare. Projekti pritet të zyrtarizohet në javët e para të muajit prill për te vazhduar më pas me zbatimin e tij.

Valbona Daci gazetare e ABC News, Fier


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono