kusht

Ministria-e-Jashtme-e-Greqise-1024x672.jpg
nev ila16:28 | 22/07/2019

Qeveria e re e Greqisë ka përsëritur kushtin e vjetër për Shqipërinë: të drejtat e minoritetit grek në vendin tonë mbeten kusht për hapjen e negociatave. Ministri i jashtëm grek Nikos Dendias, e bëri të qartë këtë gjatë prezantimit në parlament të planit të qeverisë së tij.

Athina zyrtare: Të drejtat e minoritetit – kusht për negociatat.

Pavarësisht ndryshimit të pushtetit, qëndrimi i Athinës zyrtare ndaj Tiranës mbetet i njëjtë.

Politika e jashtme greke vazhdon ta kushtëzojë hapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në BE, me minoritetin grek që jeton atje.

Kjo është deklaruar nga ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias, gjatë prezantimit në parlament të programit të qeverisë, të hënën pasdite.

“Shqipëria vazhdon të mos përmbushë detyrimet në raport me të drejtat minoritare dhe pronësore të minoritetit etnik grek. Prandaj, në kuadër të hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë (për çka BE ka shtruar kushte të qarta), do të vazhdojmë të mbikqyrim ngushtësisht përmbushjen nga Shqipëria të pesë kritereve bazike. Do të vazhdojmë të mbikqyrim ngushtësisht respektimin me vepra të të drejtave të njeriut. Për gjithë qytetarët shqiptarë, përfshirë të drejtat e pronës të minoritetit autokton grek”, ka deklaruar Dendias.

Pavarësisht kundërshtimit të manifestuar nga pozicioni i opozitës, qeveria e re greke, duket se ka ndryshuar qasje për marrëveshjen e Prespës.

“Qëllimi ynë është që të bëjmë gjithçka që është e mundur për të pakësuar pasojat negative të marrëveshjes. Do të synojmë thellimin e marrëdhënieve me fqinjin tonë verior, në kuadër të bashkëpunimit me dobi reciproke. Mirëpo nuk do të tolerojmë fenomene të mosrespektimit të plotë të marrëveshjes”, tha ai.

Pas debatit parlamentar që ka filluar të shtunën, qeveria e Kyriakos Mitsotakisit pritet të marë votëbesimin mesnatën e të hënës./ABC News Albania 24/7

bashahaaa-933x445.jpg
ad min22:15 | 21/06/2019

Ashtu sikur ishte thirrja e Lulzim Bashës, protestuesit marshuan drejt Parlamentit e më pas drejt selisë blu aty ku përfundoi edhe protesta e sotme.

“Mirënjohje që i falët sot Shqipërisë shpresën e bukur dhe të vërtetë të ndryshimit që po vjen dhe nuk ka forcë ta ndalë sepse ka forcë të na ndalë sepse kemi forcën e shpirtit tuaj, ndihmën e Zotit dhe misionin hyjnor kombëtar!  Mirënjohje për ju vëllezër dhe motra që sonte shkatërruat  një plan djallëzor për të hequr nga qafa e Edi Ramës kularin që i ka venë Edi Ramës, kularin që i ka vënë Evropa pas skandalit të publikuar nga gazeta gjermane “Bild”.

Ju nuk e ndihmuat Edi Ramën për të hequr këtë kular me skenarin sepse nuk ratë pre e provokimit për të mbytur këtë skandal me zhurmën e provokimeve të provokatorëve të Edi Ramës,  por e bëtë të pakthyeshëm fatin politik të kufomës politike të Edi Ramës dhe organizatës së tij kriminale të rilindjes.  Mirënjohje për të gjithë qytetarët e Tiranës dhe  për të gjithë qytetarët shqiptarë që mu bashkuan dhe u derdhën sonte në atë që ata do njihet e do mbahet mend si oqeani i shpresës që sjell ndryshimin e madh. Asgjë nuk na ndal dhe asnjë hap pas nuk hedhin dhe 30- Qershori është varreza politike e Edi Ramës.

Zgjedhje pa opozitën nuk ka e nuk do të ketë kurrë! Por sonte me bekim dhe kërkesën tuaj dhe qëndrimin tonë politik për zgjedhjen e kësaj krize përmes kushtit të panegociueshëm të largimit të Edi Ramës, të një qeverie tranzitore që do të përgatisë kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme, i shtohet një tjetër kusht i panegociueshëm: arrestimi dhe çuarja para drejtësisë e hajdutëve të vota tuaja. Nga i pari tek i fundit. Nuk ka paqe pa drejtësi. Nuk do ketë në Shqipëri zgjedhje të lira pa çuar para drejtësisë hajdutët e zgjedhjeve.

Dhe së fundmi duke përkujtuar me mirënjohjen dhe respektin tim më të thellë çdo liberator të arrestuar dhe të mbajtur padrejtësisht në burg si të burgosur politikë të Edi Ramës, nga Bardh Spahia e me shokë dua edhe një herë t’i them kupolës mafioze të gjithë veglave qorre, nga Sandër Lleshaj tek polici më i fundit i cili shkel ligjin dhe dhunon opozitën se shumë shpejt do ta zëvendësoni Bardh Spahinë në qeli. Ju do të shkoni atje sepse liberatorët janë krenaria jonë dhe frymëzimi ynë. Beteja do të vazhdojë ditë për ditë, orë për orë: Rama ik!”, tha Basha. 

Por duhet të theksojnë se në protestën e sotme, e cila ishte edhe protesta e 9 kombëtare e opozitës  nuk u përdorën molotovëve, fishekzjarrëve dhe lëndë piro-teknike. Ka pasur një mungesë totale të tyre gjatë protestës së mbrëmjes së sotme të mbajtur para Kryeministrisë dhe më pas u stacionuan për pak minuta tek Parlamenti, ku në fund u mbyll tek selia blu./abcnews.al

Manastirliu-1280x723.jpg
ad min17:30 | 03/05/2019

Me qëllim nxitjen e punësimit të grave, personave me aftësi të kufizuar apo ato që dalin nga skema e ndihmës ekonomike Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrotjes Sociale ka shpallur aplikimet për krijimin e ndërmarrjeve sociale. Këto ndërmarrje do të mbështeten financiarisht nga buxheti i shtetit.

Ndërmarrjet sociale do të mbështeten financiarisht direkt nga buxheti i shtetit. Kushti është që 30% e stafit t’i përkasë grupeve në nevojë. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, e bëri të ditur gjatë shpalljes së aplikimeve.

“Sot jemi këtu me një buxhet të dedikuar që do të financohet menjëherë për ndërmarrjet sociale, për çdo subjekt të interesuar që aplikon pranë Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Qeveria do të financojë 150 milion lekë/vit për mbështetjen e këtyre ndërmarrjeve”, tha ajo.

Këto ndërmarrje do të duhet të riinvestojnë të paktën 20% të të ardhurave nga veprimtaria e vitit të dytë dhe 30 % nga veprimtaria e vitit të tretë të punës së tyre për zgjerimin e aktivitetit dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

“Banka Botërore ka konfirmuar se Shqipëria ka krijuar në vitin 2018 më shumë se gjysmën e vendeve të reja të punës që u krijuan vjet në rajon dhe papunësia ka rënë 6%, por mbetet ende shumë për të bërë dhe gjenerimi i vendeve të punës mbetet sfida jonë më e madhe”, tha Manastirliu.

Ndërmarrjet Sociale do të jenë një mundësi më tepër për të riintegruar përmes punësimit shtresat në nevojë si; personat me aftësi të kufizuar, ata që dalin nga skema e ndihmës ekonomike apo persona në nevojë që janë të përjashtuar nga tregu i punës. /ABC News Albania 24/7

Basha-ne-Vlore-1280x722.jpg
ad min15:24 | 11/04/2019

Në një takim me strukturat e Partisë Demokratike kreu i opozitës së bashkuar Lulzim Basha theksoi se largimi i Kryeministrit Rama është kusht i panegociueshëm për opozitën e bashkuar.

Në takimin e zhvilluar në qytetin bregdetar të Vlorës me strukturat e forcës politike që drejton, kreu i demokratëve Lulzim Basha përsëriti kushtin e panegociueshëm të opozitës së bashkuar, largimin e Kryeministrit Rama.

Për kryedemokratin, pushteti i kryeministrit ka ndarë Shqipërinë në dy pjesë. Për këtë ftoi qytetarët t’i bashkohen në protestën kombëtare të pasdites së 13 Prillit./abcnews.al

BASHKIM-SHEHU-1280x720.jpg
ent ela11:53 | 02/04/2018

Ashtu siç kishte deklaruar një ditë më parë Kryetari i Bashkisë së Kukësit nuk shkoi sot në takim me kryeministrin Edi Rama, për negocim mbi tarifën e rrugës së Kombit. Sipas Bashkim Shehut, ky takim nuk mund të realizohet pa u liruar qytetarët kuksianë, të ndaluar pas protestës.

Kryebashkiaku i Kukësit Bashkim Shehu i ka qëndruar besnik deklaratës së tij për të mos takuar kryeministrin Rama, takim i cili sipas ftesës së Ramës do të zhvillohej këtë të hënë.

Anullimi i takimit lidhet me mos përmbushjen nga Kryeministri të kushtit të vendosur nga Shehu për lirimin e qytetarëve të ndaluar të dielën.

Këtë kusht Bashkim Shehu e vendosi të panegociueshem e duke qëndruar në krah të qytetarëve.

Në deklaratën gjatë takimit me familjarët e të shoqëruarve, Kryebashkiaku i Kukësit tha se lirimi i menjëhershëm i të shoqëruarve është kusht i panegociueshëm.

Sipas tij në një kohë kur drejtohet publikisht për bisedime e negociata, Kryeministri arreston qytetarët gjatë natës dhe mëngjesit duke minuar çdo lloj diskutimi që mund të bëhej në vijim rreth kushteve të kontratës koncesionare apo heqjes së saj për banorët e Kukësit. /abcnews.al

873x400.jpg
ent ela11:01 | 23/01/2018

Në një deklaratë për mediat, presidenti Aleksandër Vuçiç ka përsëritur dhe njëherë se Kosova mbetet kushti kryesor për anëtarësimin e Serbise në Bashkimin Europian.

“Rruga në Bashkimin Evropian çon edhe përmes përcaktimit të qartë të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.” Ka qenë kjo deklarata e presidentit aleksandër Vuçiç në një bashkëbisedim me gazetarët ku tema kryesre ishte ajo e integrimti europian të vendit. Vuçiç këmbënguli se Serbisë nuk do t’i lejohet hyrja në BE pa zgjidhje të qartë të çështjes së kufijve. Për sa i përket afatave Vucic nuk dha një përgjigje të saktë, por u tregua i prerë kur tha se do të jetë populli serb me anë të një referendum që do të vendosë se cila do të jetë zgjidhja përfundimtare e kësaj çështjeje. Kreu i shtetit serb u shpreh se ambasadori i ri i Francës në Beograd i tha se Serbia do të duhej të bëjë marrëveshje ligjërisht të detyrueshme me Kosovën, e cila parashikon zgjidhje të çështjes së kufirit. Vuçiç tha se konfliktet me shqiptarët nuk kanë shanse dhe as lumturi. Aktualisht sipas kushtetutës serbe, Kosova konsiderohet ende pjesë e Serbisë./abcnews.al

vlcsnap-error318-1.jpg
ad min14:55 | 07/11/2017

Lirohet me kusht Genci Tafili, vëllai i Admir Tafilit, i dënuar me 25 vjet burg, për vrasjen e komisarit të policisë Arben Zylyftari në vitin 2000 në Shkodër, gjate një shkëmbimi zjarri. Vendimi për lirimin e Genc Tafilit është marrë nga gjyqtarja Enkeleda Hoxha, pasi ai kreu 17 vite burg. Por në një reagim Prokuroria e Krujës vlerëson se ky vendim është marrë në kundërshtim të hapur me ligjin. Sipas prokurorisë, Genc Tafili rezulton të jetë një person me rrezikshmëri të lartë, por as kjo rrethanë dhe as rrethanat e tjera të parashikuara në ligj nuk janë marrë në konsideratë nga gjyqtarja Hoxha. Organi i akuzës citon Nenin 64 të Kodit Penal, që parashikon shprehimisht se “nuk lejohet lirimi me kusht për të dënuarit përsëritës për krime të kryera me dashje si dhe për të dënuarit për kryerjen e veprave penale të parashikuara nga nenet 78/a, 79/a, 79/b, 79/c apo paragrafi i tretë i nenit 100 të K.Penal”. Në rastin konkret, sipas prokurorisë, megjithëse dispozita ndaluese për nenin 79/c është një dispozitë urdhëruese dhe për këtë shkak prokurori në seancë ka kërkuar që të rrëzohej kërkesa e të dënuarit, në mënyrë flagrante. Gjykata e ka injoruar këtë pengesë ligjore dhe ka urdhëruar lirimin e tij. Vendimi i Gjykatës për lirimin e Genc Tafilit është ankimuar nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Krujë./abc news


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono