italiane

emergjenca-ne-tirane.jpg
eri Ida12:00 | 19/03/2020

Pesë raste të tjera janë konfirmuar pozitivë këtë të enjte në vendin tonë m es të cilëve jan ëtre shtetas italianë që ndodhen aktualisht në Shqipëri.

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, përmes një deklarate për mediat ka informuar se gjatë 24 orëve të fundit në testimin e 32 rasteve të 2 pesë kanë rezultuar pozitive 5 persona mes të cilëve tre shtetasit italianë që nodheshin në Tiranë dhe dy persona nga Kavaja.

Gazetarja Ajgena Korbi raporton për ABC News se pas konfirmimit të tre rasteve që ishin shtetas italianë në vendin tonë, kanë nisur një hetim për të zbuluar kontaktet që ata kanë pasur në vendin tonë. Gjithashtu gazetarja e abcnews.al bën me dije se autoritetet shëndetësore mohojnë te kenë sipërmarrje në  Shqipëri.

Ndërkohë tre italianët e infektuar dy burra dhe një grua po trajtohen tek infektivi.

Deri në këto momente testuar 697 janë raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 64 raste:

Tiranë 45 qytetarë

Durrës 5 qytetarë

Lushnje 2 qytetarë

Elbasan 2 qytetarë

Fier 6 qytetarë

Rrogozhinë 2 qytetarë

Kavajë 2 qytetar.

Gjithahstu si pasojë e përhapjes së koronavirusit deri më tani në vendin tonë se janë shënuar deri tani dy raste humbje jete. Ndërkohë në Spitalin Infektiv ndodhen 32 pacientë të shtruar, ku 3 pacientë janë në terapi intensive, por asnjëri prej tyre nuk është në respiracion të drejtuar. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente./abcnews.al

204016882-8436530b-f3c5-4dab-843d-2bbf21617320.jpg
eri Ida08:31 | 08/03/2020

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka firmusor dekretin e miratuar nga Këshilli i Ministrave  për të përballuar emergjencën e koronavirusit që ka përfshirë Italinë. Në këtë dekret 16 milionë italianëve u ndalohet lëvizja nga territoret e vendbanimeve të tyre, pasi përbëjnë rrezik për përhapjen e koronavirusit.

Conte përmes një deklarate për mediat ka bërë me dije se dekreti hyn menjëherë sot në fuqi deri më 3 prill 2020 sipas këtij dekreti ndalohen rreptësisht hyrje daljen e banorëve në zonat më të prekura nga virusi  kryesisht në veri të Italisë.

Me qëllim ndaljen e limitimin e përhapjes së virusit COVID-19 në të gjithë territorin e Lombardisë dhe në territoret e 15 provincave Modena, Parma, Piacenza, Regio Emilia, Rimini, Pesaro, Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli, Padova, Treviso e Venezia ndalohet çdo lëvizje e personave fizikë në hyrje e në dalje të këtyre territoreve si dhe brenda vetë territoreve me përjashtim të lëvizjeve të motivuara për nevoja pune o shëndeti. Por lejohet hyrja e personave që kanë në këto zona banesat e rezidencat e tyre.

Për individët në regjim karantine brenda këtyre territoreve është absolutisht e ndaluar të lëvizin nga banesat e tyre. Lokalet e restorantet  duhet të respektojnë orarin e hapjes nga ora 6.00 deri më 18.00 si dhe në fundjavë do të qëndrojnë  të mbyllura qendrat tregtare si dhe strukturat mesatare e të mëdha të shitjes.

Në nivel kombëtar shtohen gjithashtu masa të reja si  pezullimi i aktivitetit të pube-ve, diskotekave, sallave të lojërave, sallave të basteve, sallave të bingove, të lokaleve të kërcimit që në rast shkelje u hiqet licenca e ushtrimit të biznesit.

Ndërkohë pronarët e restoranteve e lokaleve, si dhe bizneseve duhet të garantojnë distancën të paktën 1 metër nga një klient në tjetrin, Pezullohet çdo tip manifestimi , eventi ose spektaklit kinematografik ose teatral publik e privat, pezullohet hapja e muzeve, institucioneve e objekteve të kulturës.

Ndërkihë si pasojë e koronavirusit deri më tani në Itali kanë humbur jetën 233 persona dhe mbi 5 mijë të tjerë janë konfirmuar të infektuar./abcnews.al

auto_Policia-italiane1520001653.jpg
eri Ida15:32 | 26/02/2020

Policia italiane ka vënë në pranga dy shqiptarë të cilët akuzohen për shitje dhe përdorinm të lëndëve narkotike.

Mediat italiane raportojnë se ndalimi i shqiptarëve është bërë mbrëmjen e së martës, në Savona.

Të ndaluar nga autoritetet italiane janë shtetasit me iniciale M.F., 31vjeç dhe M.A., 27 vjeç. Pas arrestimit të tyre policia ushtroi kontroll në banesën e tyre ku u bë e mundur gjetja e disa drogave, saktësisht kokainës, të gatshme për shitje, sasi të mëdha parash, që dyshohet se janë fitime nga trafikimi i paligjshëm dhe materiale të ndryshme të paketimit.

Nën akuzën e mbajtjes së drogës me qëllim trafikimin e saj shqiptarët u dërguan njëri në burgun e Genova Marassi dhe tjetri në arrest shtëpie./abcnews.al

termeti-750x450.jpg
R D13:15 | 20/01/2020

Shtatë ekspertë kanë mbërritur sot nga Italia dhe do të asistojnë Prokurorinë e Durrësit për hetimet e termetit, ku vdiqën 51 qytetarë.
Ekspertët italianë kanë ardhur në bazë të një marrëveshje të nënshkruar mes prokurorisë shqiptare dhe asaj italiane. Ata janë takuar fillimisht me Kryeprokurorin Oslian Çela e më pas do të shkojnë në Prokurorinë e Durrësit.

Burimet, thanë se në ekipin italian janë dhe 2 prokurorë, që kanë hetuar në Itali për pasojat e termetit që ra ne L’Aquila.

Sakaq në njoftimin zyrtar thuhet se “Prokurori i Pergjithshem z Olsian Çela ne kete moment po zhvillon nje takim me nje delegacion ekspertesh italian kryesuar nga dy prokurore, OPGJ si dhe inxhiniere. Ky takim eshte mundesuar nga PAMEKA. Tema e diskutimit eshte asistenca teknike per termetin”.

Në termetin tragjik të 26 nëntorit, u rrëzuan disa objekte në Durrës dhe Thumanë dhe për pasojë humbën jetën 51 njerëz të pafajshëm. Në dosjen hetimore të prokurorisë thuhet se shembja ka ardhur edhe si pasojë e ndërtimeve pa cilësi dhe mosmarrjes së masave nga termeti i parë i 21 shtatorit. Prokuroria e Durrësit në Dhjetor nxori 17 urdher-arreste për ndërtues dhe zyrtarë, por disa prej tyre u liruan nga gjykata dhe po hetohen në gjendje të lirë. /abcnews.al

mafia.jpg
Autor E11:52 | 23/12/2019

Në mbyllje të vitit 2019 Policia Financiare Italiane ka publikuar të dhënat zyrtare mbi pasuritë e konfiskuar tëmafias italiane gjatë 5 viteve të fundit.

Sipas autoriteteve italiane nga vitit 2015 e deri më sot, krimit të organizuar vendas i janë sekuestruar 18 miliard euro pasuri. 11 miliardë në para cash e 7 miliard euro pasuri e patundshme.

Kjo pasuri e marrë në dorëzim nga shteti është baras me 1% të PPB kombëtare. Gjatë këtyre 5 viteve janë hetuar pasuritë e rreth 55 mijë personave e janë marrë në ekzaminim mbi 10 mijë produkte të tyre, mesatarisht 5.5 në ditë.

Krimi i organizuar në Itali ka perfeksionuar jo vetëm aftësinë sipërmarrëse e ekonomike por dhe ka marrë një veshje më të sofistikuar ekonomiko-financiare.

Guardia di Finanza Italiane ka investuar mbi 1 milionë euro në vit në aktivitetin e inspektimit në nivel kombëtar në të gjitha sektorët institucionalë për kapjen në kohë të shenjave të infiltrimit kriminal në ekonominë vendase.

Aktiviteti i Guardia di Finanzia është kryer në bashkëpunim të ngushtë me Policinë Hetimore të Tatimeve e cila është krijuar që më vitin 1921 e ka kontribuar në procedurat e parandalimit e në operacionet e pastrimit të parave të pista, në proceset e riciklimit e investimit të tyre në mallra të sigurta si në piktura arti të kuotuara në borsë, në diamante të çmuara apo gjetje arkeologjike me vlerë të veçantë.

sander-lleshaj-1-1280x617.jpg
nev ila10:39 | 08/11/2019

Nga aeroporti i “Fiumicinos” në Milano, të gjithë autoritet, italiane, shqiptare, siriane, që kanë marrë pjesë në operacionin për shpëtimin e vogëlushit Alvin Berisha, kanë dhënë një konferencë të përbashkët për shtyp.

Ata kanë përshëndetur operacionin e zhvilluar, dhe kanë theksuar se ky operacion, shënon hapjen e rrugës për të shpëtuar gjithë fëmijët e tjerë që ndodhen në kampin “AL Hol” në Siri.

Të pranishëm kanë qenë, ministri i brendshëm Sandër Lleshaj, shefi i anti-terrorit të Milanos, Presidenti i Kryqit të Kuq Italian, Presidenti i Gjysmë Hënës së Kuqe Siriane dhe drejtues të tjerë të cilët kanë marrë pjesë në këtë operacion.

Ministri i brendshëm Sandër Lleshaj tha se, falenderonte të gjithë ata që ndihmuan në këtë rast, sidomos në mënyrë të vecantë, autoritetet Libaneze të cilët kanë organizuar operacionin për shpëtimin e vogëlushit në terren.

“Nuk dua të përmedn detajet e operacionit por dua të falenderoj të dy palët që ndihmuan në këtë operacion. Falenderoj sidomos kryqin e kuq ndërkombëtar, gjysmën e hënës së kuqe në Siri, autoritet italiane dhe shqiptare. Po ashtu dua të përshëndes në mënyrë të vecantë, autoritetet libaneze të cilët mbështetën operacionin në terren. Rasti ka vëmendje të vecantë dhe është ngritur pyetja nëse po përdoret politikisht? Dua të them se PO, Po e përdorim politikisht për të dhënë një mesazh.  Alvin Berisha është rast i trishtuar që dhuna terrorizmi, radikalizmi nuk duhet të jetë i pranishëm në jetët tona, ne nuk duhet të lejojmë që radikalizimi të bëhet pjesë e jetës tonë. Faleminderit të gjithëve për mbështetjen tuaj të jashtëzakonshme”, tha Lleshaj.

Ndërsa shefi i antiterrorit të Milanos tha se rasti i Alvin Berisha është një rast për tu festuar tani që pati një fund të lumtur. Ai tha se ky operacion është vetëm fillimi i riatdhesimit të fëmijëve të tjerë që ndodhen në kampin “Al hol”.

Kam parë gjëra që ju njerëzit nuk mund ti imagjinoni. Historia është e bukur, është e para herë që gjendem në një konferencë për shtyp, pasi ky në fakt është një rast feste. Historia e bukur është që ne e sollëm këtë fëmijë në shtëpi. Operacioni ka qenë një bashkëpunim ndërkombëtar, pra me pjesëmarrjen e të gjithëve. Edhe pse Alvin është me kombësi shqiptare ai është edhe një italian. Sot hapet rruga për të “Alvinët” e tjerë. Të gjithë protagonistët që shihni në këtë tavolinë kanë bërë punën e tyre në këtë përfundim të lumtur. Nuk mund të lemë fëmijët e tjerë që ndodhen atje nën dhunën dhe radikalizimin e terrorizmit”, tha ai.

Më tej në fjalën që mbajti Presidenti i Kryqit të Kuq Italian, tha se në kampin “AL Hol” janë gjithsej 3 jetimore, në të cilën ndodhen fëmijë të moshës nga 3 vjeç e sipër.

“Unë dua të theksoj dicka, që ne organizatat ndërkombëtare nuk mund të bëjmë dicka pa qeveritë përkatëse. Ishte disponimi i dy shteteve Italiane dhe Shqiptare të cilët thanë se ky fëmijë duhej nxjerrë që aty dhe ne vendosëm të bëjmë rolin tonë. Duke qenë të gjithë të disponueshëm, për të ndihmuar në këtë rast, u tregua se kur ka dialog dhe bashkëpunim nga të gjithë, mund të arrihet marrëveshja në këto zona, edhe kur ato duken sikur janë të pamundura”.

Ndërkohë Presdienti i Gjysmë Hënës së Kuqe Siriane, deklaroi se është i disponueshëm të ndihmojë për të gjithë fëmijët e tjerë.

 “Jam i disponueshëm të ndihmojë në operacione të tjera, ju falenderojmë të gjithëve dhe shpresoj që operacione të tilla të kemi edhe në të ardhmen”, tha ai.

Vogëlushi Alvin Berisha, në sajë të një operacioni ndërkombëtar, për shpëtimin e tij nga kampi i “Al Hol”, mbërriti sot rreth orës 7 të mëngjesit, në aeroportin e “Fiumicinos” në Romë, ku tashmë është bashkuar me babin dhe motrat e tij./abcnews.al

 

 

 

aaa.jpg
nev ila16:39 | 02/11/2019

Një lajm i rremë ka qarkulluar ditën e sotme në mediat italiane, ku sipas asaj që raportohej dy shqiptarë Bujar Hysa dhe Bardhyl Hoxha janë shpallur në kërkim pasi do të përfshiheshin në një sulm terrorist në Itali.

Alarmi në Itali u nxit gjatë natës nga policia italiane, ku thuhej se dy shqiptarët po përgatisnin një sulm terrorist. Madje metoda e ekzekutimit nga dy autorët do të ishte si ai i Teatrit Bataclan, në vitin 2015 në Francë, ku humbën jetën 130 persona.

Sipas lajmit, dy terroristët  shqiptarë po kërkoheshin në të gjithë territorin italian.

Mirëpo, duket se mediat italiane kanë dalë blof, kjo pasi Bujar Hysa ndodhet në qeli duke vuajtur dënimin prej më shumë se 3 vitesh. Ky i fundit është dënuar me 18 vite burg dhe është nën monitorim të plotë, në ambientet e vuajtjes së dënimit këtu në Shqipëri.

Hysa u arrestua tre vite më parë së bashku me një grup imamësh të vetë shpallur që rekrutonin besimtarë të rinj për të luftuar në Siri./abcnews.al

 

policia-italiane-1280x661.jpg
nev ila12:00 | 01/11/2019

Sërish shtetas shqiptarë të arrestuar në Itali, dhe akuza është po e njëjta: trafik ndërkombëtar droge. Vetëm të enjten policia italiane ka vënë në pranga 6 shtetas shqiptarë në operacione të ndryshme anti drogë.

Policia italiane në Bari ka arrestuar një shtetas shqiptar dhe dy italianë, të akuzuar se janë pjesë e grupi kriminal i cili merret me trafikun ndërkombëtar të drogës. Hetimet nisën pas arrestimit në 27 shtator 2017 të një 66 vjecari i cili kishte me vete një sasi të konsiderueshme heroine, dhe sapo kishte mbërritur në Bari i nisur me traget nga Durrësi.

Hetimet e mëtejshme zbuluan një organizatë ndërkombëtare që përdorte korrierë jot ë dyshimtë për të transportuar heroinë dhe marijuanë nga Shqipëria në Itali. Gjatë arrestimit u sekuestruan sasi të konsiderueshme droge, që do u dorëzoheshin grupeve kriminale kalabreze dhe siciliane.

Nëse droga e sekuestruar do të hidhej në treg ajo do të kishte vlerën e 4 milion eurove. Hetimi zbuloi dhe lidhjen e grupit me një organizatë kriminale që kishte kontakte me Ndragetën, dhe blinbte heroinë duke dhënë në shkëmbim kokainë.

Ndërkohë shtatë kile marijuanë dhe 200 gramë kokainë cuan në arrestimin e dy shtetasve shqiptarë banues në Rekanati të Italisë. Një shqiptar i tretë u arrestua nga Policia në Ankona, dhe ai banues në zonë, gjatë arrestimit iu gjet një sasi e konsiderueshme marijuane.

Shqiptarët monitoroheshin prej kohësh nga policia pasi dyshoheshin se shpërndanin drogë në zonë.

Kokaina e sekuestruar, në formë kristali, në treg kap vlerën e 8 mijë eurove. 40 vjecari shqiptar i arrestuar në Ankona nuk ka pranuar të tregojë se ku e ka gjetur kokainën dhe ku do e shiste. Me vete ai kishte dhe 700 euro cash.

Një shqiptar tjetër është arrestuar në trenin Venecia – Bari, pasi në cantën e shpinës iu gjetën 90 mijë euro. Ai ishte denoncuar disa herë për krime në lidhje me shitjen e drogës. Pasi nuk mundi të konfirmojë origjinën e shumës së parave që kishte me vete, 90 mijë eurot u sekuestruan nga policia.

Në një hotel në Verçeli është arrestuar një shtetas shqiptar i shpallur në kërkim. Në momentin e arrestimit ai ishte i shoqëruar me një grua. Ai ishte arrestuar dhe më parë nga policia Italiane pasi akuzohej për grabitje dhe rrëmbim personi./abcnews.al

djathi-italian-1280x719.jpg
nev ila23:07 | 03/10/2019

Rreziku për një luftë tarifash tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian ka futur në “ethe” vendet e kontinentit të vjetër. Mes tyre, Italia po bëhet gati për të mbrojtur produktet e saj më prestigjoze si djathi, midhjet dhe pije te ndryshme.

Tarifat amerikane për produktet “Made in Italy”, që do të hyjnë në fuqi më 18 tetor, do të prekin me 25 për qind djathin, midhjet dhe pijet italiane.

Kështu thuhet në një listë të hartuar nga autoritetet amerikane, ku bëjnë përjashtim vetëm vaji i ullirit dhe vera.

Administrata Trump, sipas një zëdhënësi, shprehet megjithatë e gatshme të negociojë me BE-në për t’i zgjidhur nyjet e problemeve në tryezë.

Por rreziku për të thelluar klimën e tensionuar dhe për të arritur në një luftë të mirëfilltë tregtare ekziston dhe duke parë reagimin e tregjeve, do të kishte një efekt shkatërrues.

Situata ka shkaktuar reagimin e krerëve të shtetit italian. Vetë presidenti Serxho Matarela ka deklaruar se duhet të veprohet me përgjegjshmëri.

“Duhet të veprojmë me një përgjegjshmëri të madhe dhe të përbashkët. Zëvendësimi i politikave të bashkëpunimit me ato të konkurrencës nuk ndihmon”, ka thënë Matarela.

Ndërsa ministri i Jashtëm, Luixhi Di Maio, që në ditët e fundit u takua me sekretarin e Shtetit, Majk Pompeo ka deklaruar se do të bëjë gjithçka për të mbrojtur sipërmarrjet italiane.

“Do t’i mbrojmë me të gjitha forcat kompanitë italiane. E kam diskutuar çështjen edhe me sekretarin Pompeo dhe kemi nisur punën për një zgjidhje që mbron produktet ‘Made in Italy’”, ka thënë Di Maio.

Shefi i diplomacisë italiane ka theksuar se, një luftë tarifash do të dëmtonte edhe vetë Shtetet e Bashkuara.

Ndërkohë, në Europë lista me produktet amerikane që do të bien pre e “hakmarrjes” është tashmë gati.

Ajo varion nga verërat kaliforniane tek arrat dhe lajthitë dhe nga çamçakëzat tek duhani./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono