fushe kruje

mjegull-fushe-kryuje.jpg
nev ila22:00 | 12/01/2020

Gjatë mbrëmjes së sotme qarkullimi në disa akse rrugore është vështirësuar edhe për shkak të mjegullës së dendur në Kurbin.

Njoftohet se ka patur vështirësi në lëvizjen e automjeteve.

Rreth një orë më pare mjegulla ka përfshire zonen e kurbinit, në pjesën e ultësires.

Mjegulla ka krijuar vështiresi në qarkullimin e automjeteve në segmenin e autostradës së Milotit deri në afërsi të Fushë Krujës./abcnews.al

BUBQII.jpg
Veronik Istrefaj13:05 | 10/01/2020

Sot në orën 18:00, do të luhet sfida miqësore mes yjeve, në “Air Albania Stadium”. Në këtë takim, e quajtur si Ndeshja e Yjeve, do të jenë shumë figura të njohura të sportit. Disa nga emrat e yjeve shqiptarë që do marrin pjesë në këtë aktivitet janë: Cana, Murati, Strakosha, Bogdani, Duro, Raklli, Hasi, Bejqaj, Tare.

Para kësaj sfide, shumë nga këto personalitete të sportit kanë vizituar disa nga zonat e prekura nga tërmeti dhe këtë vizitë, e ka transmetuar Andi Lila, në Instagramin e tij zyrtar. I pranishëm ishte edhe ish-trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Gianni De Biasi./abcnews.al

policia.jpg
in a09:28 | 05/01/2020

Një adoleshent ka rënë në prangat e policisë së Krujës për plagosjen me thikë të vëllait të tij. Ngjarja e rëndë është regjistruar në Luz të Fushë-Krujës. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se bëhet fjalë për 16-vjeçarin me inicialet O.O. Ndërkohë materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje”.

/Informacion

Goditi vëllain me thikë, arrestohet në flagrancë 16 vjeçari.

Specialistët për hetimin e krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, arrestuan në flagrancë shtetasin e mitur: O.O.,16 vjeç, banues në Luz, Fushë-Krujë. Ky shtetas pas një konflikti të çastit për motive të dobëta, ka goditur më mjet prerës (thikë) vëllain e tij shtetasin A.O.,22 vjeç. Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua mjeti prerës (thikë).

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje”./abcnews.al

1-zjarrrr-1.jpg
ger ta08:25 | 30/12/2019

Një apartament është përfshirë nga flakët në Fushë-Kruje. Abcnews.al mëson se zjarri ka rënë në apartamentin e Bilbil Hoxhës, në katin e dytë të pallatit.

Kanë qenë banorët e pallatit ata të cilët kanë ndihmuar në fikjen e zjarrit. Ndërkaq, paraprakist dyshohet se shkak të jetë bërë shëkndija elektrike.

Në vendngjarje kanë mbërritur edhe shërbimet zjarrfikëse.//abcnews.al

11-makina.jpg
ger ta14:29 | 28/12/2019

Dy autovetura janë përplasur në fshatin Larushk, prane Fushë-Krujës, për pasojë kanë mbetur të plagosur dy persona.

Burime për abcneës.al bëjnë të ditur se ngjarja sapo ka dodhur. Siç shihet nga pamjet njeri nga automjetet është përmbysur, ndërsa kanë mbetur të plagosur drejtuesi dhe pasagjeri.

Policia ka mbërritur në vendngjarje, ndërsa të plagosurit dërgohen në spitalin e Traumes në Tiranë.

 

makina-kanal.jpg
ger ta08:28 | 20/12/2019

Një aksident raportohet të ketë ndodhur në Fushë-Krujë orët e para të mëngjesit. Burimë për abcnews.al bëjnë të ditur se një automjet ka dalë nga rruga dhe ka përfunduar në kanal, për pasojë është plagosur drejtuesi.

Ngjarja ka nddhur në fshatin Bilaj. Ndërsa shkak i aksidentit është bërë shpejëstia e madhe me të cilën lëvizte mjeti.

Drejtuesi i mjetit është dërguar në spital për të marrë trajtimin e nevojshëm./abcnews.al

aksidenti.jpg
ger ta10:40 | 17/12/2019

Një aksident i rëndë me pasojë vdekje ka ndodhur pak minuta më parë në fshatin Larushk të Fushë-Krujës.

Një mjet tip “Mitsubishi” ka aksidentuar këmbësorin  A.M., 23 vjeç, i cili ka humbur jetën.

Nga pamjet e siguruara nga abcnews.al shihet se i riu ka marrë plagë në kokë. Pas përplasjes 23-vjeçari është dërguar në spitalin e Traumës në Tiranë, por nuk ka mundur të mbijetojë.

Mësohet se i riu ishte punonjës i një servisi aty pranë.

Njoftimi i policisë:

Me datë 17.12.2019, në Larushk, Krujë, shtetasi R.K., 41 vjeç, duke drejtuar mjetin tip “Mitsubishi” ka aksidentuar këmbësorin shtetasin A.M., 23 vjeç, i cili për pasojë ka ndërruar jetë.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanave të  aksidentit.

Drejtuesi i mjetit është shoqëruar në ambientet e Policisë për veprime të mëtejshme./abcnews.al

asllan-sala-mamurras.jpg
nev ila21:04 | 09/12/2019

Asllan Sala nga Mamurrasi na tronditi tre ditë më parë teksa tregoi për ABC News se askush nuk është kujtuar për të dhe fle në stallë mbi dëngje me kashtë. Pas këtij lajmi për të ka menduar hoxha i Fushë-Krujës i cili i ka çuar një dyshek dhe jastëkë.

Asllan Sala nga Mamurrasi tregoi 3 ditë më parë për “Abc News” se askush nuk është kujtuar për të dhe fle në stallën e bagëtive.

Pas këtij lajmi për të ka menduar hoxha i Fushë-Krujës i cili i ka çuar një dyshek dhe jastëkë.

Tre ditë më parë Asllan Sala nga Mamurrasi tregoi për ABC News dëmet nga tërmeti dhe se si nga frika ai flinte pranë bagëtive në një krevat të improvizuar me disa dëngje kashtë.

Pas thirrjes së tij për ndihmë, hoxha i Fushë-Krujës ka parë lajmin në ABC News dhe w ka ofruar një dyshek dhe jastëkë.

Si Asllani me dhjetëra familje janë ndihmuar vetëm për shkak të kronikave televizive pasi siç thonë ata janë harruar nga shteti./abcnews.al

fushe-kruje-banoret.jpg
nev ila18:59 | 07/12/2019

Banorët e një pallati 5 katësh në Fushë-Krujë vazhdojnë të qëndrojnë në banesat e tyre edhe pse godina është shpallur e pabanueshme. Banorët i thanë Abc News se Njësia Administrative Fushë-Krujë nuk u ka ofruar asnjë zgjidhje.

“Unë në këtë shtëpi nuk futem, pallati është shembur…”.

Banorët e këtij pallati 5 katësh në Fushe-Kruje thone se janë të pa shprese. Askush nga njësia administrative nuk po u jep një zgjidhje. Pallati është  shpallur i pabanueshëm nga ekspertet greke, por nuk i është vendosur shiriti i sigurisë. Banorët vazhdojnë të jetojnë në apartamentet e dëmtuara.

“Që kur kanë vendosur atë shenjë, që askush nuk di ta lexojë. Të na lexojnë dhe të na shpjegojë se çfarë do të thotë ajo shenjë”.

“Pallati jonë është i pabanueshëm, vetë ata na thanë që dilni jashtë se ka rrezikshmëri të lartë, këtu nuk jetohet. Ne kemi jetuar këtu sepse s’kemi ku të shkojmë”

Banorët i thanë ABC News se vetëm natën e parë pas tërmetit u është ofruar nga njësia administrative strehim në çadra. Me pas ata janë lënë në mëshirë të fatit .

Banorët: Vetëm 24 orë kemi ndenjur në çadra. Të nesërmen na thanë ikni, nga të doni, nuk kemi çfarë ju bëjmë”.

Glidona Daci: Kush ju tha që duhet të largoheni nga çadrat?

Banorët: Ata të bashkisë. Të gjithë kemi shkuar jemi ankuar përditë dhe askush nuk do t’ja dijë. Që nga dita që ra tërmeti dhe deri më sot, ju jeni të parët që keni ardhur dhe po na pyesni.

Banorët deklarojnë se inxhinieri grek u ka thëne që të mos futen më në pallat pasi është i rrezikshëm.  Por sipas tyre askush nuk u ka dhënë një përgjigje  përfundimtarë për fatin e godinës 5 katëshe. /abcnews.al

fushe-1280x960.jpg
in a09:03 | 28/11/2019

Ngrihet në Fushë Krujë kampingu i ri nga FA. 70 çadra janë hapur në orët e para të mëngjesit nga efektivet e ushtrisë per strehimin e banorëve në vështirësi.

Ministria e Mbrojtjes bën të ditur se ka ngritur në Fushë-Krujë një kamping të ri për t’iu ardhur në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti shkatërrimtar,  si pasojë e të cilit 40 persona humbën jetën dhe mbi 600 të tjerë mbetën të plagosur.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, në orët e para të mëngjesit në këtë zonë janë ngritur çadrat nga efektivët e ushtrisë me qëllim strehimin e familjeve, të cilat kanë nevojë urgjente për ndihmë.

/abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono