“Ëndrra e një nate vere”, Demaj: Duhet ta vendosësh shfaqjen për të gjithë spektatorët

09:58 | 24/02/202009:580

“Ëndrra e një nate vere” një nga komeditë e William Shekspir, ngjitet sërish në skenën teatrore shqiptare. Subjekti i shkruar në vitet 1595-’96, që ende vazhdon të tërheqë regjisorë në mbarë botën, kësaj here vjen në regjinë e Armela Demajt. Regjisorja ka zgjedhur që si spektakël fjal, ngjyrash edhe koreografie ku do të ngjitet në skenën e Teatrit Metropol.

Nën lojën e artistëve të rinj, dashuria, ëndrrat edhe imagjinata, ndërthuren së bashku në një botë me intriga edhe fantazi.

“Skena e rrumbullakët të jep mundësinë të shihet nga të gjithë spektatorët. Ka regjisorë që nuk e njohin si sallë dhe kjo sjell sfida. Duhet ta vendosësh shfaqen për të gjithë spektatorët”, u shpreh ajo.

Si e kontrollon regjisori joshjen?

Derigjimin e spektatorit e ka aktori në dorë, por edhe regjisorët duhet të kenë parasysh tregimin e një ngarjeje. Histori duhet treguar nga njeri tek tjetri./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono