EMRI/ 84 pako kanabis në formë çokollate me logo “deve”, arrestohet në banesën e tij 37-vjeçari

schedule08:43 - 14 Shtator, 2021

schedule 08:43 - 14 Shtator, 2021

Një 37-vjeçar me dy mbiemra, Florian Meti (Martaneshi) është arrestuar nga policia në banesën e tij në Tiranë, ku pas kontrolleve janë gjetur dhe sekuestruar 84 pako kanabis në formë çokollate, me peshë 21 kg e 35 gram.

Në kuadër të operacionit “Camel” i cili ka marrë emrin për shkak të deveve të stampuara në pakot me kanabis, u bë shpallja në kërkim e Metit, V. M., 34 vjeç. 37-vjeçari rezulton i dënuar më parë për veprën penale “armëmbajtje pa leje. Tashmë materialet hetimore i kanë kaluar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

“Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme ndaj veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve. Finalizohet operacioni policor i koduar “Camel”, i zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në DVP Tiranë. Sekuestrohen 21 kg e 35 gram lëndë narkotike kanabis e përpunuar në formë çokollate, vihet në pranga 37-vjeçari (poseduesi i saj) dhe shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij. 37-vjeçari i dënuar më parë për armëmbajtje pa leje.

Në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, Seksioni për Hetimin e Narkotikëve, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative për shpërndarjen e lëndëve narkotike kanabis e përpunuar në formë çokollate, finalizoi me sukses operacionin e koduar “Camel”, në kuadër të të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

Florian Meti (Martaneshi), 37 vjeç, i dënuar më parë për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”.  Si dhe u shpall në kërkim  bashkëpuntori i tij shtetasi V. M., 34 vjeç. Gjatë kontrollit të banesave dhe ambienteve të ndryshme, në një banesë ku ndodhej dhe 37-vjeçari (i arrestuar në flagrancë), shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan 84 pako, me peshë 21 kg e 35 gram lëndë të dyshuar narkotike kanabis në formë çokollate. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme”, njofton policia. m.v/abcnews.al