Emërimet, Juncker dhe Schultz kritikojnë emrat e zgjedhur

schedule14:59 - 6 Korrik, 2019

schedule 14:59 - 6 Korrik, 2019

Presidenti në largim i Komisionit Europian Jean Claude Juncker nuk është aspak i kënaqur nga personi që do të e zëvendësojë në këtë post. Sipas tij në rastin e këtij emërimi ka munguar transparenca.

Nuk i ka pëlqyer ish-presidentit të Komisionit Europian Jea Claude Juncker mënyra e ndjekur për emërimin e pasardhëses së rij Ursula von der Leyen. Sipas tij ajo nuk u zgjodh me të njëjtën mënyrë si u zgjodh ai në 2014-n dhe për këtë emërim ka munguar transparenca.

Gjatë një deklarate për shtyp në Helsink, Juncker mbrojti mekanizmin me të cilin u emërua ai dikur pasi ishte më transparent dhe më demokratik. Zgjedhja e kryesuesit të listës dhe të presidentit të ardhshëm të Komisionit Europian nga ana e grupimeve të ndryshme politike, lejon dhe pse në mënyrë informale, atë që mund të cilësohet si një marrëveshje politike mes partive, votën popullore në rastin e deputetëve si dhe emërimin e komisionerit.

Por dhe dikush tjetër është shprehur i pakënaqur, ish-presidenti i Parlamentit të Strasburgut, Martin Schultz. Sipas tij von der Leyen i ka të gjitha ato që duhen, por procesi që e çoi atë në postin që do të mbajë e çon Europën një hap prapa. Kjo sepse u përdor një metodë e gabuar me dyer të mbyllura. Mes të tjerave përfaqëson dhe një përçarje në Parlamentin Europian. E thëna në grup: në asnjë rast nuk do të votojmë atë emër, ishte një gabim, përfundoi ai.

E emëruar nga 28 vende anëtare, emri i ri i presidentes së Komisionit Europian duhet të miratohet nga parlamenti. Von der Leyen, ministre në qeverinë e Merkel, do të jetë në Strasburg në 16 Korrik për një debat në sallë. Të njëjtën ditë është parashikuar dhe votimi për emërimin e saj në presidencën e komisionit. Eurodeputetët kanë paralajmëruar betejë në sallë./ABC News Albania 24/7