Ekspertët zbulojnë se si Philipi u bë një “mbret” i stilit

schedule13:59 - 13 Prill, 2021

schedule 13:59 - 13 Prill, 2021

Stili i sigurt dhe klasik i Princit Philip vendosi standartin për burrat britanikë, thonë ekspertët. Duka e Edinburgut që vdiq të premten në moshën 99 vjeçare, do të mbahet mend për stilin e përjetshëm të një princi që ofroi një paraqitje të shkurtër të anës së tij personale. Babai i katër fëmijëve kishte një ndjenjë të duhur të jetës për mënyrën se si paraqitej përmes veshjeve të tij.

Ndjenja e stilit të sigurt dhe klasik të Princit Philip 'vendosi standardin' për burrat britanikë, një ekspert ka zbuluar (në foto, në vitin 1950 duke luajtur me mëngë)

Stilistja e famshme Rochelle White thotë se stili i Dukës përcillte besim dhe rehati. “Në të gjitha zgjedhjet e tij të modës, ai kishte shije të patëmetë dhe dinte se çfarë i shkonte më shumë. Nuk mendoj se ndoqi vërtetë modën, por zgjodhi veshje që e dinte mirë se i shkonin. Qoftë duke ndjekur detyrat mbretërore apo duke qenë i rastësishëm, ishte gjithmonë i veshur në mënyrë të përshtatshme.”, tha ajo.

Nga një kostum i përshtatur në mënyrë të patëmetë për një rast shtetëror, për të mbështetur mbi një BBQ në lëndinën e Balmoral me fëmijët e tij të vegjël, babai i katër fëmijëve mbante një ndjenjë të duhur të jetës në mënyrën se si ai paraqitej përmes veshjet e tij Nga një kostum i përshtatur në mënyrë të patëmetë për një rast shtetëror, për të mbështetur mbi një BBQ në lëndinën e Balmoral me fëmijët e tij të vegjël, babai i katër fëmijëve mbante një ndjenjë të duhur të jetës në mënyrën se si ai paraqitej përmes veshjet e tij

Sipas Rochelle, kostumet e Dukës ishin të përsosura dhe të përshtatura me zgjedhjen mbretërore të stilit klasik. Ndërsa jashtë detyrës, princi shihej shpesh me një këmishë të ftohtë me mëngë të gjata që e bënte atë më tërheqës. “Stili i tij i përjetshëm kur ishte pranë Mbretëreshës, gjithmonë dukej zyrtar, mbretëror dhe tërheqës për syrin. Qëndronte thjeshtë, por nganjëherë shtonte ngjyra tek kravata, jelekët apo kapelet”, thekson ajo. /abcnews.al

Stilistja e famshme Rochelle White i tha FEMAIL se ndjenja e stilit të Dukës ishte 'me besim dhe komoditet'

Ndërsa Mbretëresha është e njohur për kombinimet e saj shumëngjyrëshe veshjesh-pallto, Princi Philip kishte një sens më të nënvlerësuar të stilit (foto në 1952)

Ndërkohë jashtë detyrës, mbreti shpesh pushonte me një këmishë të ftohtë me mëngë dhe këmisha prej liri të buta që e bënin atë 'tërheqës'

Ndërkohë Becky French, drejtor krijues i një prej rrobaqepësve të tij të preferuar Turnbull & Asser, e quajti mbretin "një nga burrat më të veshur në botë"

Rochelle tha që Duka 'e dinte atë që i shkonte më shumë' dhe 'nuk ishte skllav i trendeve të modës (me kravatë të zezë ndërsa takohej me John F Kennedy në 1961)