EDHE 2 DITË/ Gjithçka gati në “Air Albania Stadium”, masa ekstreme sigurie për Shqipëri-Francë

schedule10:17 - 16 Nëntor, 2019

schedule 10:17 - 16 Nëntor, 2019

Stadiumi i ri kombëtar “Air Albania” është gati për duelin me Francën të dielën në mbrëmje. Edhe pse punimet vazhdojnë ende për detajet e fundit, tashmë impianti i ri modern në Shqipëri, mund të konsiderohet i përfunduar.

Stadium i ri kombëtar është gati për duelin me Francën të dielën në mbrëmje. Punimet në impiantin më modern në Shqipëri janë thuajse drejt fundit. Në ambientet e jashtme të “Air Albania Stadium” vihet re prezenca e zyrtarëve të lartë të Federatës Shqiptare të Futbollit, që tregon qartë përkushtimin dhe presionin e madh në prag të një dueli kaq të rëndësishëm.

Në pjesën e jashtme të stadiumit punimet thuajse kanë përfunduar dhe po bëhet gati vendosja e rrethimit të perimetrit të sigurisë, ku do të kalojnë tifozët për t’u kontrolluar para hyrjes në stadium. Në hyrjen kryesore të stadiumit ka përfunduar shtrimi me pllaka guri të kuqe dhe punëtorët po kujdesen maksimalisht për çdo detaj.

Në një nga hyrjet e impiantit është stampuar edhe emri i ri i “Air Albania Stadium”. Në pjesët e jashtme dallohet heqja e skelave të ndërtimit, duke treguar qartësisht se punimet kryesore janë ezauruar dhe ka mbetur vetëm përfundimi i disa gjërave të fundit vetëm një ditë para ndeshjes me Francën, por që nuk ndikon aspak në inaugurimin pasi stadiumi në fjalë është licencuar nga UEFA një javë më parë. Në hyrjen e stadiumit vihet re se montimi i kamerave të sigurisë është në fazën finale.

Ambientet e brendshme të stadiumit janë një mrekulli më vete. Në sektorin e bareve dhe restoranteve po jepet dora e fundit, që çdo gjë të jetë në perfeksionin e kërkuar për inaugurimin. Tapeti është i një cilësie të lartë dhe moti i qëndrueshëm në ditët e fundit pritet ta përmirësojë akoma më tepër gjendjen e fushës.

Stadium është i mrekullueshëm dhe gati për duelin e së dielës në mbrëmje, kur nuk do të mungojnë personalitetet e larta. Tifozët do të kenë mundësinë të shijojnë për herë të parë emocionet e kombëtares në ndeshjet në shtëpi në një impiant modern dhe i standardeve europiane. /abcnews.al