E vetme me 4 vajza të mitura, nëna bën apel për ndihmë

schedule18:45 - 4 Prill, 2020

schedule 18:45 - 4 Prill, 2020

E vetme me katër vajza të mitura dhe bashkëshortin në emigrim Flora Gjergji  duhet të sigurojë ushqimin në kushte izolimi. Jeton në një shtëpi thuajse të rrënuar në zonën e Spitalles në qytetin e Durrësit.

“Më ndihmojnë pak a shumë se dhe shtëpia po bie brenda me qira jam. Nuk e përballoj dot qiranë”, shprehet zonja e shtëpisë.

Të ardhurat e vetme janë nga i shoqi, por edhe ai ka mbetur pa punë, pasi Greqia është në të njëjtën situatë. Ndihmën e vetme e merr nga prindërit pensionite.

Kam katër fëmijë të vegjël, burri pa punë vetëm kur ikën në emigracion unë fare. Është një situatë e vështirë”.

Flora bën apel për ndihmë, jo për veten, por për vajzat.

Edhe ilaçet e fëmijëve i marr me borxhe pasi shpesh janë me temperaturë për shkak të lagështisë”, ka thënë ndër të tjera Flora.

Shtëpia i është shkatarruar nga tërmeti i 26 nëntorit, e për shkak të mungesës së të ardhurave nuk kanë mundur të ndërhyjnë.

Nga bashkia nuk ka marrë asnjë përgjigje. Këtë herë nuk e ka provuar fatin, pasi muaj më parë ata e larguan i mohuar çdo ndihmë..

“Nga bashkia asnjë ndihmë,në rastin e tërmetit më thanë ik se nuk përfiton se je qiraxhi”./abcnews.al