E bija bëri një pikturë pro Ukrainës, babai rus dënohet me dy vite burg

schedule14:58 - 28 Mars, 2023

schedule 14:58 - 28 Mars, 2023

Një burrë rus i cili u hetua nga policia pasi vajza e tij 12-vjeçare vizatoi një imazh që përshkruante rusët duke bombarduar një familje në Ukrainë, është dënuar me dy vjet burg, sipas një grupi të të drejtave.

Alexei Moskalyov u dënua të martën për diskreditim të forcave të armatosura, tha grupi i të drejtave OVD-Info. Ai është ndarë nga vajza e tij Maria që kur u vendos në arrest shtëpiak dhe ajo është dërguar në jetimore muajin e kaluar.

Moskalyov u dënua për komentet në rrjetet sociale për luftën në Ukrainë. Zyrtarët e shkollës thirrën policinë pasi panë pikturën, e cila mori në pyetje vajzën dhe kërcënoi të atin.

Moskalyov më pas u gjobit me rreth 350 paund për një postim në internet në të cilin ai e karakterizonte ushtrinë ruse si “përdhunues”.

Rasti ka provokuar protesta në mesin e aktivistëve rusë të të drejtave të njeriut dhe ka nxitur një fushatë në internet për të ribashkuar babanë dhe vajzën, dhe grupi i ndaluar i të drejtave Memorial tha se e konsideronte Moskalyov si të burgosur politik.

/abcnews.al