Dy tifozë të Liverpool-it që i mbijetuan Hillsborough-ut vranë veten pas finales në Paris

schedule22:21 - 28 Shtator, 2022

schedule 22:21 - 28 Shtator, 2022

Një zbulim tronditës është bërë nga mediat ndërkombëtare, pasi dy tifozë të Liverpoolit dyshohet se janë vetëvrarë pas asaj që ndodhi në finalen e Champions League kundër Real Madridit në maj, shkruan abcnews.al.

Në veçanti, një përfaqësues i fushatës mbështetëse për njerëzit e prekur nga tragjedia e Hillsborough në vitin 1989 , tha se dy miq të “të kuqve” që i kishin mbijetuar tragjedisë në stadiumin e atëhershëm Sheffield Wednesday vranë veten.

Sipas Equipe, tifozët fatkeq “kishin përjetuar edhe momentet dramatike 33 vjet më parë dhe ishin të pranishëm në Saint-Denis”.

Kujtohet se mijëra tifozë të Liverpool-it nuk arritën as të futeshin në stadium ose u bllokuan për një kohë në hapësira të ngushta jashtë tij, ku autoritetet fajësojnë “ardhjen e vonuar të tifozëve”. /G.D abcnews.al/