Dy të rinjtë bëjnë sërf në kanalet e Venecias, revoltohet kryebashkiaku: Na ndihmoni të gjejmë “idiotët”

schedule20:52 - 17 Gusht, 2022

schedule 20:52 - 17 Gusht, 2022

Dy të rinjë që bënin sërf në kanalet e Venecias janë cilësuar si “idiotë” nga kryebashkiaku Luigi Brugnaro. Të rinjtë kryen manovra të rrezikshme mes gondolave në kanalin e madh të qytetit.

“Këta janë dy idiotët e trishtuar që tallen me qytetin”, shkroi kryebashkiaku në Twitter. “Ju kërkoj të gjithëve të na ndihmojnë t’i identifikojmë dhe t’i ndëshkojmë”, tha ai, duke shtuar se do i ofrojë një shpërblim kujtdo që ndihmon në gjetjen e tyre.

Mirëpo në rrjetet sociale mendimet janë të ndara pasi ka shumë kritikë ndaj të rinjve ndërsa disa të tjerë thonë se duan t’i imitojnë. Vihet re se javën e kaluar kryebashkiaku i Venecias kërkoi një dënim me dhjetë ditë burg për një turist skocez 33-vjeçar, i cili u kap duke notuar në një kanal në qytet.

Në vitin 2020 një turist francez u gjobit me 150 euro, ndërsa dy gjermane u gjobitën me 250 euro pasi u kapën duke notuar me bikini pranë një kishe. /abcnews.al