Dy muaj pas tërmetit, Kalaja: Duhet kaluar situata e emergjencës, çfarë kemi propozuar për Bubqin

08:22 | 27/01/202008:220

Aktivisti Aulon Kalaja ishte i ftuar në “Abc-ja e mëngjesit” me Enkel Demin për të folur për situatën, teksa kanë kaluar 2 muaj pas tërmetit tragjik.

Që në ditët e para të tërmetit të 26 nëntorit, Kalaja dhe aktivistë të tjerë u pozicionuan në fshatin Bubq të Fushë-Krujës një ndër zonat më të prekura nga tërmeti, por fatmirësisht pa humbje jete.

Gjatë gjithë këtyre javëve ata kanë kountribuar në sigurimin e ushqimit për të prekurit. Ndërkohë, që tashmë aktivisti propozon ngritjen e disa shtëpizave përkohësisht për banorët.

“Duhet kaluar nga pjata e gjellës e cila nuk është zgjidhje. Të kalojmë te zgjidhja konkrete që është kjo lloj shtëpize që ne kemi propozuar që të vazhdojnë jetën. Ka kaluar koha e emergjencës, e pjatës së supës, por nuk është zgjidhje”, tha Kalaja.

Po ashtu aktivisti u shpreh se në Bubq është e nevojshme një shkollë, pasi fëmijët janë të detyruar të shkojnë me autobusë në Fushë-Krujë. Siç thekson ai, shkolla do të ndërthohej nga kënëgtarja Bebe Rexha, por kjo e funit nuk u mbështet nga qeveria.

“Duhet një shkollë aty, nxënësit shkojnë me autobuse në Fushë-Krujë. Bebe Rexha e propozoi për të ndërtuar shkollën, por e vetmja gjë, mëkati i saj ishte se nuk bashkoi lekët me qeverinë sepse nuk kishte besim”, tha Kalaja./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono