Duke filluar nga ky vit, studentët rusë do të mësohen se si të përdorin armët

schedule10:51 - 6 Shtator, 2023

schedule 10:51 - 6 Shtator, 2023

Sipas inteligjencës britanike, Vladimir Putin personalisht dha mësim në një shkollë ruse, ndërsa studentët u njohën me një kurrikul të re në lidhje me forcat e armatosura.

Studentët do të mësohen se si të përdorin kallashnikovët, granatat dhe dronët si pjesë e një kursi “Bazat e sigurisë së jetës”, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Mësimet e historisë do të përfshijnë një provim për ribashkimin e Krimesë me Rusinë dhe “Operacionin Special Ushtarak” në Ukrainë.

“Kurrikula e re u shërben tre objektivave: të mësojë studentët për ‘Operacionin Special Ushtarak’, t’u ngulitë studentëve një mentalitet luftarak dhe të reduktojë afatet kohore të trajnimit për mobilizimin dhe vendosjen e mëtejshme,” tha ministria.

“Përdorimi i dronëve tregon rëndësinë e tyre në fushën e betejës dhe mësimet e nxjerra rreth këtyre sistemeve drejtpërdrejt nga konflikti në Ukrainë.”

Veteranët rusë nga vija e parë mund të pritet gjithashtu të vizitojnë nxënësit e shkollës, shtoi ai.

Parlamenti rus miratoi kurrikulën vitin e kaluar.

/abcnews.al