Duhani rrit rrezikun e kancerit të prostatës, veçanërisht te obezët, thotë studimi i ri

schedule11:07 - 20 Maj, 2022

schedule 11:07 - 20 Maj, 2022

Duhanpirësit kanë më pak gjasa të zhvillojnë kancerin e prostatës (për arsye të panjohura), por kanë më shumë gjasa të vdesin prej tij nëse sëmuren, veçanërisht nëse janë obezë, sipas një studimi të ri të madh shkencor suedez.

Vihet re se, sipas një sondazhi, pothuajse gjashtë në dhjetë të rritur (59%) dhe një në tre fëmijë (29% e djemve dhe 27% e vajzave) në Evropë janë mbipeshë ose obezë.

Studiuesit në Universitetin Lund, të udhëhequr nga Dr. Sylvia Johems, të botuar në revistën evropiane të urologjisë, analizuan të dhënat e 351,448 burrave gjatë dekadave. Gjatë studimit, 24,731 burra u zhvilluan nga kanceri i prostatës dhe 4,322 vdiqën nga kjo sëmundje.

U zbulua se rreziku i vdekjes ishte rreth 20% më i lartë tek duhanpirësit sesa tek joduhanpirësit. Rreziku ishte edhe më i lartë për duhanpirësit që ishin mbipeshë (indeksi i masës trupore 25-30) ose obezë (indeksi mbi 30).

Nga ana tjetër, ndërsa dihet se duhanpirësit kanë një rrezik më të lartë për kancer të ndryshëm, është zbuluar se duhanpirësit në përgjithësi kanë më pak gjasa të kenë një test pozitiv PSA dhe një diagnozë të kancerit të prostatës. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kancerin lokal të prostatës me rrezik më të ulët, forma më e zakonshme e të cilit zbulohet nga një test PSA pa asnjë simptomë tjetër.

Johams tha se “duhanpirësit kanë një rrezik më të lartë për të vdekur nga kanceri i prostatës, pavarësisht nga faza e kancerit që diagnostikohet, kështu që prek të gjitha format e sëmundjes, nga kanceret me rrezik të ulët deri te kanceret metastatike”.

“Një pyetje e rëndësishme për t’iu përgjigjur është nëse prognoza e një pacienti mund të përmirësohet nëse ai ndalon duhanin pasi është diagnostikuar me kancer të prostatës,” tha profesoresha e asociuar Tanya Stock./abcnews.al