Duan të jetojnë përgjithmonë, miliarderët në kërkim të pavdekësisë

schedule17:11 - 21 Shtator, 2021

schedule 17:11 - 21 Shtator, 2021

E vetmja gjë e sigurt është vdekja dhe taksat” tha Benjamin Franklin 230 vjet më parë. Sot, njerëzit më të pasur në planet arrijnë të zotërojnë miliarda dollarë pa paguar taksat përkatëse. Duke përmbysur sigurinë e taksave, ata tani synojnë të mposhtin edhe vdekjen. Jeff Bezos i Amazon, Larry Page i Google, Larry Ellison i Oracle dhe Peter Thiel i Palantir janë vetëm disa nga miliarderët që punojnë në teknologji të reja të pavdekësisë.

Edhe pse suksesi i këtyre përpjekjeve të vështira nuk është aspak i garantuar, shpresa e tyre është që ilaçe të ndryshme, terapi dhe teknologji të tjera shëndetësore do t’i lejojnë njerëzit të jetojnë përtej 100 vjetëve, ndoshta deri në 200, 300 apo edhe më shumë. Jeff Bezos, njeriu më i pasur në tokë, ka investuar një pjesë të pasurisë së tij prej 200 miliardë dollarësh në një startup të ri “përtëritje” të quajtur Altos Labs. Kjo kompani kundër plakjes thuhet se është e përfshirë në teknologjinë e riprogramimit biologjik dhe është investuar nga ruso-izraeliti Yuri Milner.

Bashkëthemeluesi i Oracle Larry Ellison ka dhuruar më shumë se 370 milionë dollarë për kërkime mbi plakjen dhe sëmundjet e lidhura me moshën. Bashkëthemeluesit e Google Sergey Brin dhe Larry Page ndihmuan në krijimin e Calico, një startup i fshehtë që gjurmon minjtë nga lindja deri në vdekje, me shpresën për të gjetur dëshmi të sëmundjeve të tilla si diabeti dhe Alzheimer.

Një nga përkrahësit më të mëdhenj të zgjatjes së jetës njerëzore është Peter Thiel, i cili bashkë-themeloi PayPal dhe Palantir. Në vitin 2006, Thiel financoi 3.5 milionë dollarë në kërkime kundër plakjes. “Përparimet e shpejta në shkencën e biologjisë premtojnë një thesar zbulimesh brenda këtij shekulli, duke përfshirë përmirësime dramatike në shëndet dhe jetëgjatësi” tha ai në atë kohë. Në vitin 2017, Thiel e rriti investimin e tij në 7 milionë dollarë.

Si Thiel ashtu edhe Bezos kanë investuar në Unity Biotechnology, një kompani me bazë në San Francisko që dëshiron të “zhdukë një të tretën e sëmundjeve njerëzore në botën e zhvilluar“.

Në anën tjetër të Atlantikut, miliarderi britanik Jim Mellon i tha CNBC shtatorin e kaluar se kishte në plan të vendoste Juvenescence, në bursë.

Ndër trajtimet kundër plakjes në të cilat investon Juvenescence është Insilico Medicine, e cila synon të përdorë inteligjencën artificiale në zbulimin e drogës.

Juvenescence gjithashtu ka investuar në AgeX Therapeutics, një kompani me bazë në Kaliforni që kërkon të krijojë qeliza burimore që mund të rigjenerojnë indet e plakjes, dhe LyGenesis, e cila dëshiron të përdorë nyjet limfatike si “bioreaktorë” për të zhvilluar organe transplantuese.

Pavdekësia vetëm për disa?

Teknologjitë që fillimisht janë të arritshme vetëm për të pasurit zakonisht bëhen më të disponueshme me kalimin e kohës” tha Stefan Schubert, një studiues në Shkollën e Ekonomisë dhe Shkencave Politike në Londër, për CNBC. Jaan Tallinn shpjegon se nga kërkimi i Silicon Valley për të jetuar përgjithmonë do të përfitojë përfundimisht i gjithë njerëzimi. “Ata që janë të parët paguajnë gjithmonë më shumë dhe marrin më shumë rreziqe” thotë ai.

Unë besoj se jetëgjatësia është një shekull ose më shumë, dhe deri atëherë, unë pres që qëndrimi i shoqërisë ndaj eutanazisë të ndryshojë në të njëjtën kohë” tha Sean OeEigeartaigh, bashkë-drejtor i Qendrës për Studimin e Rrezikut Ekzistencial në Kembrixh./ db/Abcnews.al