“Dua video shpejt…”, korrupsion i pabesueshëm në këtë vend të BE/ Seks, drogë dhe filma për të rritur nëpër burgje

schedule10:12 - 9 Gusht, 2022

schedule 10:12 - 9 Gusht, 2022

Qiproja është në mes të një skandali të paprecedentë ditët e fundit, për shkak të ankesës së drejtorit dhe zëvendësdrejtorit të Burgjeve Qendrore ndaj komandantit të Shërbimit Kundër Narkotikëve.

Sipas denoncimit, oficeri i lartë i Policisë ka qenë në kontakt me një të burgosu, i cili vuan dënimin me burg për trafik droge dhe i ka kërkuar që të gjejë video rozë të jetës private të drejtoreshës apo zëvendësdrejtoreshës të burgut.

Pas denoncimit, ndaj dy grave është nisur një sulm i organizuar, me qëllim të qartë frikësimin, dekonspirimin dhe kthimin e tyre në të pandehura për çështje që nuk kanë lidhje.

“Dua video shpejt”

Ankesa nga drejtoresha e burgjeve Anna Aristotelous dhe zv/drejtoresha Athina Dimitriou drejtohet kundër komandantit të burgut, Michalis Katsounotou, i cili, siç u përmend, përdorte celularin e tij personal dhe përmes platformës elektronike Telegram, komunikonte thuajse çdo ditë me “të fortin” e mbajtur në Burgjet Qendrore për rastet e trafikut të drogës.

Thjesht fakti i komunikimit krijon një problem serioz për marrëdhëniet e policisë me të dënuarit. Sipas denoncimit, oficeri në mesazhet e tij kërkonte me ngulm të dënuarin të gjente nëpërmjet lidhjeve të tij çdo video të momenteve private të drejtoreshës apo zv/drejtoreshës të burgjeve.

Në një nga mesazhet në Telegram, oficeri dyshohet se i shkruante të dënuarit: ” Ju lutemi, vini re se përflitet se Anna së shpejti do të largohet për një pozicion tjetër. Më dërgoni (video) sa më shpejt që të jetë e mundur sepse dua të bëj disa gjëra para se vajzat të dalin nga burgjet .’

Shkëmbimi i mesazheve, sipas denoncimit, ka ndodhur marsin e kaluar dhe, siç konfirmoi vetë drejtoresha e burgjeve, në njërën prej tyre oficeri dyshohet se i shkruante të burgosuri: ” Më duhen vetëm disa video së saj. Nëse keni ose gjeni, ma dërgoni dhe unë e di se çfarë do të bëj përpara se Anna të shkojë në një pozicion tjetër. I dënuari ndoshta për t’u siguruar se çfarë saktësisht duhet të kërkojë, duket se ka pyetur nëse video duhet të jetë për jetën personale të dy grave. Oficeri i ka dhënë përgjigjen se: “ Duam një video të tillë dhe asgjë tjetër. Provoni dhe do të flasim .’

Dhe biseda përfundoi me këshillën e oficerit drejtuar të burgosurit: “Kujdes“, që do të thotë Anna Aristotelous dhe Athena Dimitriou.

“Paga” banorit të burgut

Në një nga mesazhet e ruajtura në celularin e tij, i burgosuri ka njoftuar një të afërm të tij për bashkëpunimin me oficerin e Policisë. Ai i ka thënë se “do të marr 3000 euro në muaj” për të dhënë informacion në Polici që të zbulohen sasi droge.

Në një mesazh tjetër, përmes Telegramit, i dënuari i shkruan punonjësit të Policisë: “Nëse më lënë më herët të dal me kusht, do të jem më i mirë. Porosit mikrofona, GPS dhe ata që bëjnë pazare droge kur vijnë në karburant për të larë makinën, unë do t’i vendos në makinë dhe fillojmë punën për to. Ata të gjithë do të bashkohen (atje) tek unë.”

Në një mesazh tjetër që përmban materiali i dorëzuar Prokurorit të Përgjithshëm, oficeri shkruan: ” Unë i dhashë paratë e Gjergjit për t’ju dërguar “. George supozohet gjithashtu të jetë një oficer policie. Më poshtë është një mesazh i baripoinit për një të afërm, ku ai thotë: ” Do të vijë dikush të të sjellë 150 € dhe mos thuaj asgjë për miqtë e mi… dhe Xhorxhin “.

Në një bisedë tjetër me tekst, i dënuari dyshohet se e ka njoftuar oficerin se një kushëri i tij, i cili po ashtu vuan dënimin me burg, nuk mund të vinte në Burgun e Hapur për shkak se ndaj tij kishte një çështje penale për kundërvajtje në trafik. Oficeri dërgon mesazhe dhe përgjigjet: ” Unë do të mbyll çështjen e kushëririt tënd, sepse ai do të marrë një licencë të pezulluar dhe një gjobë.

” Unë e solla dosjen dhe do ta mbyll. Do të përpiqem të mos regjistrohem”

 Ai u gozhdua nga të dënuar të tjerë

Informacioni për kontaktet e oficerit të lartë me të burgosurin i erdhi në dijeni drejtoreshës të burgjeve nëpërmjet të dënuarve të tjerë, të cilët dyshohet se kishin dijeni për rastin.

Znj. Aristotelous ka hetuar informacionin dhe sipas denoncimit të saj ka siguruar celularin e zotëruar në mënyrë të paligjshme nga i burgosuri që fliste me oficerin, i cili gjithashtu ka pranuar me shkrim se kishte komunikuar me oficerin e Policisë.

Informacione të tjera që i referoheshin të njëjtit oficer i ishin përcjellë Drejtorisë së Burgjeve më herët dhe kishin të bënin me pretendimet për përpjekjet e tij për të stigmatizuar zonjën Aristotelous në nivel profesional. Përpjekjet kishin për qëllim përmbysjen e imazhit që ishte krijuar për burgjet e Qipros, pasi për shkak të programeve të zbatuara ato janë bërë model për vendet e tjera.

Së fundmi, një ekip nga platforma televizive Netflix ishte në Burgjet Qendrore të Qipros për një dokumentar për “burgjet më të mira në botë”. Ky fakt duket se ka shqetësuar disa njerëz. Sipas ankesës, oficeri dyshohet se i kërkoi të burgosurit të prodhonte një video që tregonte një imazh të shëmtuar të burgjeve, duke vënë në dukje se video duhet të dukej se ishte marrë nga të burgosurit. Synimi ishte që të krijohej përshtypja nga jashtë se burgjet janë jashtë kontrollit dhe imazhi i mirë është vendosur.

/abcnews.al/