Drejtuesit e BE zotohen të përshpejtojnë prodhimin e shpërndarjen e vaksinave për Covid-19

schedule09:47 - 26 Shkurt, 2021

schedule 09:47 - 26 Shkurt, 2021

Liderët e Bashkimit Evropian janë zotuar që të përshpejtojnë procesin e shpërndarjes së vaksinave në bllok si dhe që të shtojnë presionin në  kompanitë farmaceutike të respektojnë angazhimet ndërsa rriten shqetësimet rreth përhapjes së varianteve të reja të virusit.

Në mbledhjen virtuale u bë e ditur se kufizimet, përfshirë udhëtimet, duhet të mbesin në fuqi në shumë pjesë të bllokut me 27 shtete. COVID-19 ka vrarë më shumë se 531,000 njerëz në të gjithë BE-në.

“Prioriteti ynë kryesor tani është përshpejtimi i prodhimit dhe shpërndarjes së vaksinave dhe vaksinave”, tha Presidenti i Këshillit të BE Charles Michel, duke shtuar një paralajmërim për prodhuesit e vaksinave: “Ne duam më shumë parashikueshmëri dhe transparencë për të siguruar që kompanitë farmaceutike të respektojnë zotimet e tyre.”

Komisioni Evropian ka nënshkruar marrëveshje me disa kompani për më shumë se 2 miliardë vaksina, shumë më tepër sesa popullsia e BE prej rreth 450 milionë banorësh, por vetëm tre janë autorizuar: dozat nga Pfizer-BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca. Zyrtarët thonë se vaksina Johnson & Johnson mund të miratohet muajin tjetër.

Nga ana tjetër, CEO i Moderna, Stephane Bancel, tha se problemet e prodhimit janë të pashmangshme ndërsa kompanitë punojnë gjatë gjithë kohës për të bërë në një vit atë që normalisht zgjat 3-4 vjet. Shumica e drejtuesve të ndërmarrjeve thanë se ata presin një përmirësim të situatës në tremujorin e dytë. sb/abcnews.al/