“Dosja 339” ish-drejtori i burgjeve Arben Çuko sërish te Krimet e Rënda

schedule10:34 - 11 Qershor, 2019

schedule 10:34 - 11 Qershor, 2019

Dërgohet për gjykim një pjese tjetër e dosjes 339, me 6 të pandehur. Në Gjykatën e Krimeve të Rënda do të jetë sërish ish-drejtori i burgjeve Arben Çuko shoferi i tij Qerim Musha, Fatos Llatfiu, Denis Llatfiu, dhe dy të tjerë. Ish-deputeti i partisë Socialiste u arrestua në tetor të vitit të kaluar në kuadër të operacionit “Volvo 4”.

Sipas përgjimeve të bëera publike, ish-deputeti Çuko, kishte folur në celular me Jasin Avdylin për të bërë trasferimin e një të burgosuri nga burgu i Bradasheshit në atë të Fierit. Ndërsa organi i akuzës e ka hetuar atë edhe për korrupsion pasi dyshohet se në periudhën kur ka qenë Drejtor i Përgjithshëm i burgjeve Çuko merrte para nga të dënuarit për të lejuar celularë brenda qelive.

Krimet e Rënda e kanë dërguar deri në 74 numrin e personave të cilët janë marrë nën hetim dhe shifër kjo që mund të rritet. Të pandehurit e kësaj dosjeje do të përballen në gjykatë me akuzat “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve, trafikim i narkotikëve, në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”,  “Pastrimi i produkteve të veprës penale”, “Korrupsioni pasiv” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike.

/ABC News Albania 24/7