Dorëheqja e Draghit është një fitore për Putinin dhe për të djathtën ekstreme në Itali

schedule10:03 - 28 Korrik, 2022

schedule 10:03 - 28 Korrik, 2022

Nga Vito Laterza, Al Jazeera

Përktheu: Sonila Backa-abcnews.al

Italia po përjeton sërish trazira politike. Pasi partnerët kryesorë të koalicionit – Lëvizja post-ideologjike Pesë Yjet, partia e ekstremit të djathtë dhe Forza Italia e qendrës së djathtë tërhoqën mbështetjen nga qeveria e “unitetit kombëtar”, kryeministri italian Mario Draghi njoftoi dorëheqjen.

Vendi tani ka mbetur me një qeveri të përkohshme deri në zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme të planifikuara më 25 shtator 2022 mes një krize energjitike në rritje, inflacionit në rritje, një valë tjetër të COVID-19 dhe një konflikti gjeopolitik gjithnjë e më të thelluar midis Bashkimit Europian dhe Rusisë.

Për më tepër, qeveria e Draghit ishte autoriteti mbi të cilin mbështetej Brukseli për të siguruar që 210 miliardë euro të akorduara për Italinë nga Fondi i Gjeneratës së ardhshme të BE – programi më i madh i rimëkëmbjes që nga Plani Marshall i SHBA-së – do të menaxhoheshin me efikasitet. Me largimin e Draghit, tani ka shqetësime serioze për vonesat në rimbursimet dhe zbatimin, raporton abcnews.al.

Kabineti i Draghit gjithashtu vlerësohet gjithashtu për gjetjen e shpejtë të burimeve alternative të gazit për të reduktuar varësinë nga Rusia. Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt, Italia ka siguruar furnizime të gazit nga Algjeria.

Por me Draghin që ka dhënë dorëheqjen, e ardhmja energjetike e Italisë është sërish në pikëpyetje.

Nën hijen e Putinit

Shpërbërja e qeverisë italiane është një fitore e madhe për presidentin rus Vladimir Putin. Ndërsa Draghi ka zbehur ndikimin e Putinit në Itali dhe Europë, tre liderët politikë që janë përgjegjës për krizën qeveritare  treguan mbështetje për diktatorin rus në të kaluarën.

Giuseppe Conte, kreu i asaj që mbetet nga Lëvizja Pesë Yjet që po zvogëlohet me shpejtësi (mbështetja për grupin ra nga 32 përqind në zgjedhjet e përgjithshme të 2018 në dy përqind në zgjedhjet lokale në qershor të këtij viti, për shembull), mbështeti heqjen e sanksioneve kundër Rusisë dhe bëri thirrje për kthimin e Moskës në G8 në 2018.

Marrëdhëniet e Pesë Yjeve me Rusinë janë të dokumentuara mirë dhe datojnë që nga aneksimi i Krimesë në vitin 2014. Mbështetja e  Matteo Salvini për Putinin nuk është gjithashtu sekret: në vitin 2017, nën udhëheqjen e Salvinit, Liga nënshkroi një marrëveshje formale bashkëpunimi me partinë e Putinit, Rusia e Bashkuar.

Në vitin 2019, BuzzFeed News dhe Espresso zbuluan atë që ata pretendonin se ishte një komplot për të alokuar fonde nga Rusia në Ligë, duke përfshirë njerëz të afërt me Salvinin dhe Putinin – një hetim gjyqësor për korrupsion ndërkombëtar është në vazhdim .

Kreu i Forza Italia, Silvio Berlusconi, ndërkohë, ka qenë një mik prej shumë kohësh i Vladimir Putin. Ata kanë qënë aleatë të ngushtë në skenën ndërkombëtare kur Berlusconi ishte kryeministër në vitet 2000. Dy liderët kanë gjithashtu interesa të përbashkëta tregtare.

Pas pushtimit të Ukrainës, Salvini lëshoi ​​një deklaratë të paqartë duke dënuar “të gjitha agresionet ushtarake” dhe vetëm pas disa kritikave ai pranoi se “Rusia e ka gabim”, por mezi e përmendi Putinin.

Berlusconi qëndroi i heshtur për një muaj e gjysmë pas pushtimit përpara se të thoshte se ishte “thellësisht i zhgënjyer dhe i trishtuar nga sjellja e Vladimir Putin”. Dënimi i Conte për pushtimin rus ka qenë i paqartë, por pozicioni i tij i fundit kundër dërgimit të më shumë armëve në Ukrainë është interpretuar nga disa si një shenjë e mbështetjes së butë për Rusinë.

Dorëheqja e Draghit padyshim favorizon Putinin  por edhe më e rëndësishme për liderin rus do të ishte një fitore në kutinë e votimit të liderëve dhe partive pranë tij, raporton abcnews.al.

Trashëgimia e Berlusconit

Ligji aktual zgjedhor është një kombinim i përfaqësimit proporcional dhe kolegjeve zgjedhore. Ai favorizon koalicionet elektorale. I vetmi koalicion që ekziston zyrtarisht për momentin është aleanca e krahut të djathtë të League, Forza Italia dhe Brothers of Italy – partia e ekstremit të djathtë të udhëhequr nga Giorgia Meloni.

Kjo e fundit është e para në sondazhet e opinionit (23 përqind), me Partinë Demokratike të qendrës së majtë (22 përqind). Megjithatë, planet e Dems për të krijuar një aleancë më të gjerë me Lëvizjen Pesë Yjet janë tani në rrezik.

Kur bëhet fjalë për kohezionin e brendshëm, edhe koalicioni i djathtë po përjeton probleme. Mosmarrëveshjet tashmë i kanë penguar ata të fitojnë garat për kryetar bashkie në shumë qytete në zgjedhjet e fundit vendore, por perspektiva e një fitoreje dërrmuese kombëtare nëse arrijnë të mbajnë të bashkuar aleancën e tyre deri në ditën e zgjedhjeve ndoshta do të veprojë si një katalizator i fortë për unitetin.

Ndërsa Berlusconi dhe Salvini ndihen të kërcënuar – Brothers of Italy është përpara League (15 për qind) dhe Forza Italia (shtatë për qind), Meloni mund të jetë me të vërtetë opsioni më i mirë për postin e kryeministrit në sytë e kombëtareve dhe ndërkombëtareve, për shkak të qëndrimit ndaj luftës.

Aleanca elektorale e krahut të djathtë është një pasardhës i drejtpërdrejtë i koalicioneve qeveritare të Berlusconit të viteve 1990 dhe 2000: në vitin 1994, për shembull, Forza Italia ishte partneri më i madh në koalicionin qeverisës, e ndjekur nga Aleanca Kombëtare.

Sot, partia e Melonit vjen nga një seksion i Aleancës Kombëtare ka lidhje të forta dhe të ngushta të dokumentuara me mbështetës fashistë dhe operativë politikë. Në vitin 1994, Berlusconi mundësoi hyrjen në qeverinë kombëtare të forcave politike gjoja postfashiste dhe populistëve të hershëm të Lidhjes Veriore. Liga e Veriut filloi në fund të viteve 1980 si një lëvizje që mbështeti pavarësinë e veriut të Italisë nga Italia dhe fajësoi jugun italian për sëmundjet e vendit.

Gati 30 vite më vonë, Berluskoni po luan një rol kyç në mbështetjen e dy lëvizjeve të hapura të ekstremit të djathtë që tani kanë shumicën dërrmuese të votave të koalicionit. Tani, me rrënimin e Pesë Yjeve, League dhe Brothers of Italy kanë pak konkurrencë në kampin populist.

Ditë të zymta përpara

Forcat progresive do të duhet të ndryshojnë në mënyrë drastike rrugën e tyre nëse duan të bllokojnë fitoren elektorale të së djathtës ekstreme. Formacionet më të vogla të majta janë preokupuar me kritikat e qasjes teknokratike të Draghit dhe kanë ngecur në një interpretim të momentit aktual që daton nga kriza e eurozonës në fillim të viteve 2010.

Partia Demokratike e qendrës së majtë ka qenë shumë e mirë në manovrimin e pushtetit të demokracisë përfaqësuese të Italisë dhe ka luajtur një rol të spikatur në qeverisje për pjesën më të madhe të kësaj legjislative, pavarësisht humbjes së saj elektorale të 2018-ës, raporton abcnews.al.

Ajo po përpiqet të propozojë një program largpamës që shkon përtej argumenteve mbrojtëse – edhe pse pa dyshim të vlefshme që një qeveri do t’i vendoste italianët në një pozitë më të keqe se sa janë tashmë.

Pas dorëheqjes së Draghit, lideri demokrat Enrico Letta tregoi me të drejtë një agjendë sociale për Italinë si platformën kryesore të partisë për zgjedhjet, pasi është i vetmi vend i OECD ku pagat kanë rënë në terma realë që nga viti 1990. Detajet e politikës janë ende në shqyrtim.

Progresistët duhet të përqendrohen më tepër në masa konkrete socialdemokratike që do të përfitonin të gjithë shoqërinë, të tilla si rritja e pagave, rritja e shpenzimeve për shëndetin publik dhe mirëqenien e familjes dhe punës, dhe miratimi i ligjeve gjithëpërfshirëse të qytetarisë për njerëz me prejardhje migrante dhe refugjatësh.

Nëse nuk arrijnë të krijojnë një strategji elektorale të re, më efikase dhe tërheqëse, nuk mund të parandalojnë një fitore të madhe të së djathtës ekstreme dhe Putinit në Itali.

/abcnews.al