Dje ishte një ditë e zezë për rusët: Mbi 5300 ushtarë të vrarë dhe gati 200 tanke të shkatërruara

schedule09:55 - 28 Shkurt, 2022

schedule 09:55 - 28 Shkurt, 2022

Vladimir Putin si duket nuk ishte përgatitur për një rezistencë të fortë nga Ukraina në luftën e shpallur katër ditë më parë. Dje pranoi për herë të parë vdekjet e ushtarëve, pasi ishte dita kur pësoi humbjet më të mëdha. Në një bilanc të publikuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës sot në ditën e 5-të të luftës thuhet se dita e djeshme ka qenë e zezë për armikun e tyre rus, ndërsa deri më tani në total thuhet se janë vrarë mbi 5300 ushtarë dhe janë shkatërruar gati 200 tanke.

Njoftimi i FA ukrainase:

Humbja totale e vlerësuar e armikut nga ora 24.02 deri në 28.02 në 6:00 të mëngjesit.

 • Avionë – 29
 • Helikopterë- Helikopterë- 29
 • Personeli – afërsisht – 5300
 • Tanke – 191
 • Mjete të blinduara të personelit – 816
 • Sistemi i raketave BUK – 1
 • MLRS BM-21 “Grad” / MLRS BM-21 “Grad” – 21
 • Automjete – 291
 • Rezervuarët e karburantit – 60
 • Niveli operacional dhe taktik UAV / Niveli operacional dhe taktik UAV – 3
 • Anije / varka – 2
 • Sistemet e luftës kundërajrore – 5

Lufta ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës ka hyrë në ditën e saj të pestë, teksa qindra vetë janë raportuar të vrarë dhe mijëra të tjerë të plagosur. Kievi vijon të jetë nën kontrollin e forcave ukrainase, të cilët nuk e  kanë lejuar avancimin e ushtrisë ruse.

Nga ana tjetër sot po zhvillohen bisedimet mes Rusisë dhe Ukrainës në Bjellorusi, pranë kufirit ukrainas. Presidenti ukrainas Zelensky i konsideron si vendimtare 24 orët e ardhme për Ukrainën. Pavarësisht luftës së ashpër, Kievi vazhdon të mbetet në duart e forcave ukrainase, pasi ushtria ruse ka hasur në rezistencë të fortë.

/abcnews.al