“Djali në kuti”, policia amerikane identifikon vogëlushin e vdekur pas 65 vitesh

schedule10:58 - 9 Dhjetor, 2022

schedule 10:58 - 9 Dhjetor, 2022

Policia ka identifikuar një djalë të ri të gjetur të vdekur në një kuti në qytetin e Filadelfias më shumë se 60 vjet më parë.

Fëmija i njohur brez pas brezi si “Djali në kuti”, është identifikuar si Joseph Augustus Zarelli.

Policia thotë se teknologjia e ADN-së dhe puna me detektivë i ndihmuan ata të emëronin më në fund të riun në rastin që mbetet vrasja më e vjetër e pazbardhur e qytetit.

Misteri e kishte “përndjekur këtë komunitet”, tha Komisionerja e Policisë së Filadelfias, Danielle Outlaw.

Në një konferencë për shtyp të mërkurën, policia tha se nuk do të publikonte emrin e prindërve të djalit dhe nuk pranoi të thoshte se kush ishte përgjegjës për vdekjen e tij.

Rasti mbetet një hetim aktiv, tha policia, duke i bërë thirrje publikut për ndihmë për plotësimin e detajeve të jetës së djalit.

Detektivët kishin tentuar të përdornin testin e ADN-së për të identifikuar djalin nga mbetjet e tij më parë, por mostra ishte e pamjaftueshme.

Një specialist i mjekësisë ligjore më vonë ishte në gjendje të përdorte të njëjtin mostër të ADN-së për të identifikuar të afërmit e djalit.

Autoritetet kontrolluan të dhënat e lindjes dhe birësimit për të lidhur djalin me të afërmit e tij.

Ai lindi më 13 janar 1953, tha departamenti.

Në shkurt të vitit 1957, eshtrat e një djali të moshës katër deri në gjashtë vjeç u gjetën të mbështjella në një batanije brenda një kutie kartoni JC Penney në një zonë të pyllëzuar në lagjen Fox Chase të Filadelfias.

Djali, i cili ishte i zhveshur dhe i mavijosur keq, peshonte vetëm 30 kilogramë dhe kishte disa plagë të vogla në trupin e tij, sipas Qendrës Kombëtare për Fëmijët e Zhdukur dhe të Shfrytëzuar.

Sipas policisë ai ishte rrahur për vdekje.

Postera me foton e djalit u shpërndanë në të gjithë qytetin.

Policia vendase, mjekët detektivë dhe analistët e ADN-së janë përpjekur për dekada për të zgjidhur çështjen, duke ndjekur qindra këshilla lokale dhe kombëtare.

Rasti u bë gjithashtu një magjepsje për inteligjentët profesionistë vullnetarë, duke përfshirë një grup të quajtur Vidocq Society, të cilët policia i falënderoi për ndihmën e tyre gjatë konferencës për shtyp të së mërkurës.

Detektivët kanë ndjekur mijëra pista pa sukses, duke përfshirë se djali u rrëmbye nga një supermarket në Long Island, Nju Jork dhe se ai ishte një refugjat hungarez.

Eshtrat e djalit janë varrosur në një varrezë lokale me një gur varri ku shkruhet “Fëmija i panjohur i Amerikës”.

Askush nuk duhet “të presë kaq gjatë” që të tregohet emri dhe historia e jetës së tyre, tha të mërkurën Komisioneri i Policisë Outlaw./Abcnews.al/