Dita kur Haaland ishte shumë pranë kalimit tek Leeds United

schedule17:14 - 26 Nëntor, 2021

schedule 17:14 - 26 Nëntor, 2021

Erling Haaland ka lindur në qytetin anglez të Leeds dhe është e dokumentuar mirë se ai është një tifoz i Leeds United, një skuadër për të cilën luante babai i tij Alfe-Inge, por sulmuesi aktual i Borussia Dortmund ishte shumë afër të mbërrinte vetë në Elland Road. vetëm pak vite më parë.

Duke luajtur për Molde në atë kohë, Haaland dhe babai i tij erdhën në Angli për të zhvilluar bisedime me Leeds, i cili po luante në Kampionatin EFL.

“Ai ishte në Molde, rreth 17 vjeç, dhe ai po luante atje, por gjithashtu po ndiqte me dëshirë Leeds United,” zbuloi agjenti Hayden Evans në The Athletic’s The Phil Hay Shoë.

“Ne folëm me Victor [Orta, drejtori sportiv i Leeds] dhe i thamë, ‘Shiko, unë mund ta sjell Erling në Leeds dhe pjesa tjetër do të të mbetet ty’

“Prova më e mirë që mund të kesh [që një lojtar dëshiron të bashkohet] është të sjellësh fizikisht një lojtar në klub, kështu që ne thamë se mund ta bëjmë këtë.

“Ai tha: “Absolutisht, për moshën e tij ai është numri një në botë që çdokush do të dëshironte. Nëse mund ta sillni atë në Leeds, ne do të bëjmë pjesën tjetër.”

“Ne sollëm Alfie dhe Erling për të qëndruar në Oulton Hall, i cili kishte qenë si një shtëpi e dytë për Alfie kur ai erdhi për herë të parë në Leeds. Ne i morëm ata, po flasim për Leeds United, e çuam të takonte Victor dhe Victor tashmë kishte fanellën e Leeds United me ‘Haaland’ në shpinë.

“Ajo që ishte mbresëlënëse për ta në atë kohë ishte të luanin dhe  ai tha, “Le të shkojmë në terrenin stërvitor, kjo është ajo që djali dëshiron të shohë. Elland Road është Elland Road, ai e do atë – ai është një tifoz i Leeds United – por si futbollist ne dua të flasim për futboll.’

“Ata ishin në mes të një seance të ekipit të parë dhe [Thomas] Christiansen në atë moment e ndaloi seancën dhe iu afrua Erling, e përqafoi dhe foli për futbollin, që shkoi shumë mirë dhe Christiansen ishte mbresëlënës, sinqerisht.

“Ai tha: “Erling, lëri këta njerëz të zgjidhin gjithçka. Do të shihemi pas dy javësh, me gishta të kryqëzuar dhe të gjitha këto [gjëra]”.

“Shkoi mjaft mirë, ne u kthyem, por përfundimi ishte se [Molde] donte rreth katër milionë funte. Leeds nuk ishte në pozicionin e qëndrueshëm [financiar] në të cilin është tani dhe ai nuk do të luante, madje as talenti që ai ishte nuk do e bënte të luante futboll të ekipit të parë në atë moshë.

 

“Është parë si një hap shumë larg për një lojtar në atë kohë që do të luante vetëm [për] nën-23 ​​vjeç, kështu që ne u kthyem në Oulton Hall, gjithçka ishte në rregull, [por më pas] Alfie u hap dhe tha , ‘Do të jem i sinqertë me ju, javën tjetër do të shkojmë te Juventusi, që e dëshiron atë.’

“Victor duke qenë Victor mendoi se ka një rrugëdalje nga kjo, ai do të kontaktonte Juventusin sepse i njihte djemtë atje dhe do të bënte një marrëveshje me ta ku do të huazohej përsëri te Leeds, i zhvilluar në Leeds United, me një opsion [për ta blerë] atë dhe e gjithë kjo, por kurrë nuk funksionoi plotësisht.

“Në kohën e Krishtlindjeve, [Leeds] luajti me QPR jashtë dhe  ishte rreth ditëlindjes së tij ose Krishtlindjeve ,ai donte si dhuratë, të ishte me tifozët e Leeds United në tribunën pas portës, dhe kjo në fakt ndodhi.

“Kishte shumë të vërteta për gjithçka që ndodhi dhe për fat të keq më pas folën paratë. [Mino] Raiola hyri dhe i bëri familjes një ofertë masive sepse ai kishte një pjesë të tërë të transferimeve të ardhshme, klube të gatshme që të gjithë të fitonin pasuri dhe pjesa tjetër është histori”.

Udhëtimi i Haaland që atëherë

Haaland përfundoi duke iu bashkuar Red Bull Salzburgut për 7.2 milionë paund më 1 janar 2019, dhe që atëherë ai ka shënuar 21 gola në Champions League në 18 ndeshje gjatë kohës së tij në Salzburg dhe Dortmund./h.ll/abcnews.al