Disa gjëra që i keni bërë gjithmonë gabim, dhe që duhet t’i rregulloni

schedule12:03 - 28 Maj, 2020

schedule 12:03 - 28 Maj, 2020

Ka disa gjëra që ne jeni mësuar t’i bëni në një mënyrë dhe që ju duken të drejta, por e keni gabim.

Pini një gotë ujë pas një vakti

Është e vërtetë që uji mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, por jo pas një vakti të konsiderueshëm ushqimi. Kjo mund të sjellë ndjesinë e fryrjes. Është e rekomandueshme që të pihet nga pak, pasi kështu eliminon dhe gazrat.

20 Gjërat Ne vazhdojmë t'i bëjmë të gabuara çdo ditë pa e kuptuar as atë

Pini ujë me akull

Pirja e ujit mund të jetë gjëja më e natyrshme në botë, dhe natyrisht, një gotë e ftohtë është aq freskuese gjatë verës, por sipas një studimi kjo përkeqëson problemin e tretjes dhe shtrëngon enët e gjakut.

20 Gjërat Ne vazhdojmë t'i bëjmë të gabuara çdo ditë pa e kuptuar as atë

Të bëni dush të ngrohtë në mëngjes

Për të patur efekte pozitive, këshillohet të bëni një dush disi më të ftohtë ose të paktën të vakët. Nëse preferoni të bëni dush natën, atëherë jo vetëm që do t’ju ndihmojë të relaksoheni para se të shkoni në shtrat, por mund t’ju ndihmojë të mbani një mjedis më të pastër në shtëpi.

20 Gjërat Ne vazhdojmë t'i bëjmë të gabuara çdo ditë pa e kuptuar as atë

Konsumoni ushqimin shumë shpejt

Të ngrënit ngadalë mund t’ju ​​ndihmojë të hani më pak.

20 Gjërat Ne vazhdojmë t'i bëjmë të gabuara çdo ditë pa e kuptuar as atë

Hani teksa shikoni TV

Të qenit i vetëdijshëm për konsumimin e ushqimit është shumë i rëndësishëm. “Ngrënia e hutuar” mund të çojë në mbipeshë dhe kjo iu bën të hani më shumë në një vakt.
20 Gjërat Ne vazhdojmë t'i bëjmë të gabuara çdo ditë pa e kuptuar as atë

Përzierja e sheqerit me lëvizje rrethore në vend të asaj lineare

Mënyra më e duhur për përzierjen e sheqerit është forma lineare në vend të asaj rrethore. Kjo ndihmon për të zvogëluar spërkatjet si dhe lejon që ta shpërndani më shpejt sheqerin. /abcnews.al

20 Gjërat Ne vazhdojmë t'i bëjmë të gabuara çdo ditë pa e kuptuar as atë