Dialogu Kosovë-Serbi, Rusia premton se nuk heq dorë

16:15 | 17/04/201916:150

Rusia ka përsëritur se do të vazhdojë të influencojë në dialogun Kosovë-Serbi dhe se do të mbështesë atë zgjidhje që së pari i shkon për shtat Beogradit.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka rikonfirmuar rolin e Kremlinit në mbështetje të Serbisë në dialogun me Kosovën. Pas një takimi me ministrin e Jashtëm serb Ivica Daçiç në Moskë, Lavrov ka theksuar se Rusia vijon t’i referohet rezolutës 12-44 të Këshillit të Sigurimit sa i takon Kosovës dhe të mbështesë integritetin territorial të Serbisë.

“Në këtë kontekst ne do të kontribuojmë në çdo mënyrë të mundshme për gjetjen e zgjidhjes. Por çfarë zgjidhjeje konkrete mund të mbështesë Rusia? Ne e kemi theksuar vazhdimisht se do të pranojmë çdo zgjidhje që i përshtatet Serbisë. Pikë”, ka thënë Lavrov.

Nga ana tjetër, ministri serb Daçiç ka nënvizuar se në takimin me homologun Lavrov u bisedua edhe për takimin e ardhshëm mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij serb Aleksandar Vuçiç.

Takimi do të zhvillohet në kuadër të forumit “Brezi dhe Rruga”, i cili mbahet më 25 deri më 27 prill në Kinë.

“Serbia nuk është në gjendje të mbrojë interesat e vendit pa ndihmën e Rusisë”, ka deklaruar Daçiç.

Ai ka shtuar se Serbia nuk do të ndërmarrë asnjë veprim për zgjidhjen e çështjes së Kosovës pa u konsultuar me Rusinë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono