Dhuna ndaj arbitrit Bebja, reagon drejtuesi i Shkumbinit

schedule21:44 - 14 Dhjetor, 2019

schedule 21:44 - 14 Dhjetor, 2019

Sot në futbollin shqiptar, zhvillimet kanë qenë të shumta. Përveç shkarkimit të tre trajnerëve në Superiore, ka pasur zhvillime kryesore edhe në Kategorinë e Parë. Takimi mes Shkumbinit dhe Dinamos ka qenë në fokusin kryesor, për shkak të dhunës së ushtruar ndaj gjyqtarit Sokol Bebja. Klubi i Dinamos dhe FSHF reaguan pak orë më parë, ndërsa tani, ka reaguar dhe klubi i Shkumbinit.

Deklaratë e Drejtuesve të Shkumbinit:

Lorenc Hasbajrami, administratori i klubit – “Takimi ndaj Dinamos ka qenë një ndeshje e vlerësuar nga djemtë, por që bukurinë një ndeshje futbolli ia prishi gjykimi aspak korrekt dhe i njëanshëm gjyqtarit të takimit. Kjo ka çuar që i gjithë takimi të kalojë me shumë stres nga lojtaret në fushën e lojës, nga stafi në pankinë dhe irritimin e tifozëve në tribunë.

Në përfundim, me gjithë irritimin e disa tifozëve, por që absolutisht nuk mundet të lejohet te behet tragjike. Stafi i Shkumbinit, lojtarët në asnjë moment nuk kane lejuar të dhunohet gjyqtari i takimit, Sokol Bebja, por edhe kane mbrojtur së bashku me lojtarët dhe stafin e miqve, që gjithçka të shkojë normale dhe pa incidente.

Pas sfidës, Policia e Shtetit ka përcjellë gjyqtarin e takimit, ndërsa në përfundim, nuk ka pasur asnjë denoncim për akte dhune ndaj gjyqtarit të takimit apo ndonjë shenjë minimale dhune. Ndaj kërkojmë qe edhe trumbetimi sikur në Peqin ka ndodhur akt dhune të mos jetë i njëanshëm.

Ndaj gjyqtarit Bebja theksojmë që nuk ka pasur dhunë, sikurse masat e sigurisë kanë bërë maksimumin në mbarëvajtjen e një takimi të provokuar nga fillimi, deri në përfundimin e tij”./abcnews.al