Detyrat e reja të Mbretit Charles mund të ndikojnë te shëndeti i tij, pse i janë fryrë duart?

schedule07:20 - 5 Tetor, 2022

schedule 07:20 - 5 Tetor, 2022

Fansat e familjes mbretërore britanike kanë vënë re shumë herë se gishtat e mbretit Charles III janë të fryrë. Si monarku i ri, Charles është i sigurt se do të marrë edhe më shumë udhëtime ajrore dhe do të vizitojë shumë vende të tjera dhe do të ndërveprojë me kulturat e tjera.

Është vënë re se gishtat e Mbretit Charls fryhen edhe më shumë kur ai udhëton në vende me klimë të ngrohtë.

Sipas Cornwall Live, Mbreti Charles i bëri një referencë të rrallë gishtave të tij të fryrë gjatë udhëtimit të tij në Australi në vitin 2012. Ai thuhet se vuri re edhe më shumë ënjtje në duart e tij pas disa orësh fluturimi në një klimë tropikale.

Është e zakonshme që gjymtyrët të fryhen gjatë një fluturimi dhe fakti që pasagjeri është ulur ende e rëndon situatën pasi gjaku përqendrohet në pjesë të caktuara të trupit. Temperaturat e larta gjithashtu mund të shkaktojnë ënjtje në duar dhe këmbë.

Sa i përket Mbretit Charles III, duart e tij të fryra i atribuohen artritit. Artriti është një sëmundje që shkakton ënjtje, dhimbje dhe ngurtësi në kyçe./abcnews.al