Dështon armëpushimi i ndërmjetësuar nga SHBA, Armenia dhe Azerbajxhani vijojnë luftimet

schedule10:37 - 27 Tetor, 2020

schedule 10:37 - 27 Tetor, 2020

Armenia pranoi gjatë natës që forcat e Nagorno-Karabakut ishin tërhequr nga një qytet strategjik midis enklavës dhe kufirit iranian, një fitim i dukshëm ushtarak për Azerbajxhanin pasi armëpushimi i ri i ndërmjetësuar nga SHBA nuk arriti t’i japë fund një muaji luftimesh.

Azerbajxhani, aleat i Turqisë, po përpiqet që nga ajo kohë që të rimarrë Nagorno-Karabakun, një rajon të shkëputur të populluar dhe të sunduar nga armenët etnikë. Luftimet më të këqija në dekada në zonë kanë vrarë qindra njerëz dhe rrezikon të përfshijnë Turqinë dhe Rusinë në një konflikt rajonal.

Fitimet ushtarake të Azerbajxhanit mund ta bëjnë një zgjidhje diplomatike më të vështirë. Ajo dhe Turqia hedhin poshtë çdo zgjidhje të propozuar që lejon armenët të qëndrojnë nën kontrollin e territorit të diskutueshëm. Armenia thotë se nuk do të tërhiqet nga territori që e sheh si pjesë të atdheut të saj historik, ku popullsia ka nevojë për mbrojtje.

Të dy vendet ranë dakord për armëpushim të dielën kur ministrat e tyre të jashtëm u takuan veçmas me Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo në Uashington. Por armëpushimi duket se ka pasur pak ndikim, dy armëpushime të mëparshme të ndërmjetësuara nga Rusia u injoruan. g.v/abcnews.al