Dështimi i takimit Zaev-Mickoski, reagojnë partitë shqiptare

21:14 | 11/09/201921:140

Në reagimin e tyre ndaj dështimit të takimit mes Zoran Zaev dhe Hristjan Mickoski, partia Aleanca Shqiptare dhe lëvizja Besa kanë deklaruar se në krye të Prokurorisë Speciale duhet të vendosen zyrtarë të huaj. Ndërsa për BDI, shanset për një marrëveshje pozitë-opozitë nuk kanë shterruar.

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar për shkak se si parti politike nuk ka qenë e ftuar në takimin e liderëve. Sic kanë thënë nga kjo parti, në takime të këtilla duhet të marrin pjesë liderët e katër partive më të mëdha politike në vend. Kreu I kësaj partie Ziadin Sela ka thënë se është e papranueshme sjellja e VMRO-DPMNE-së, LSDM-së dhe BDI-së lidhur me amandamentet për Ligjin e Prokurorisë Publike.

Nga ana tjetër, kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, duke komentuar dështimin e takimit të liderëve, Zaev e Mickoski, thotë se për sistem të pavarur gjyqësor nuk mund të vendosin ata që i ikin drejtësisë.

Por nga BDI thonë se dallimet partiake për Ligjin për Prokurori Publike nuk janë të pakapërcyeshme.

“Momenti është i papërsëritshëm. Liderët politik i dijnë pritjet e qytetarëve dhe do t’u përgjigjen në mënyrë adekuate këtyre pritjeve dhe do t’I tejkalojnë pozicionet fillestare që të arrijnë kompromis ditëve në vijim”.

Dy partitë opozitare shqiptare Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa angazhohen që me Prokurorinë Speciale të udhëheqë një prokuror I huaj, nga vendet e Bashhkimit Evropian ose nga SHBA-të. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono