Dënohet me 13 vite burg këngëtari i njohur

schedule13:53 - 25 Nëntor, 2022

schedule 13:53 - 25 Nëntor, 2022

Ylli i popit kinezo-kanadez Kris Wu është dënuar me 13 vjet burg pasi u shpall fajtor për krime seksuale. Një gjykatë në Pekin e dënoi këngëtarin për përdhunimin e tre grave, përfshirë një 17-vjeçare. Ai u arrestua vitin e kaluar pasi u akuzua për përdhunim nga studentja, përpara se të flisnin 24 gra të tjera.

Wu do të dënonte 11 vjet e gjashtë muaj për përdhunimin e tre grave në shtëpinë e tij në vitin 2020 kur ato ishin të dehura dhe një vit e dhjetë muaj për rekrutimin e njerëzve për të kryer tradhti bashkëshortore. 32-vjeçari ka qenë më parë një nga yjet më të njohur të Kinës.

Kris Wu, 32 vjeç, në foto, u dënua me 11 vjet e gjashtë muaj për përdhunim dhe një vit e dhjetë muaj për mbledhjen e njerëzve për të kryer tradhti bashkëshortore.  Ai u zbulua se kishte përdhunuar tre gra në shtëpinë e tij nga nëntori deri në dhjetor 2020

Megjithatë, për shkak të rastit, markat duke përfshirë Louis Vuitton dhe Bulgari pezulluan partneritetin me të. Kris ishte pjesë e grupit K-pop EXO dhe u largua në vitin 2014, duke nisur një karrierë të suksesshme solo si këngëtar dhe aktor.

32-vjeçari, në foto, do të vuajë 13 vjet burg përpara se të deportohet.  Ish-ylli i popit u gjobit gjithashtu me 600 milionë juanë (84 milionë dollarë) për evazion fiskal.

/abcnews.al