Demokratët amerikanë për shkarkimin e presidentit Trump, publikohen dy akuzat

schedule12:30 - 10 Dhjetor, 2019

schedule 12:30 - 10 Dhjetor, 2019

Janë dy akuzat që demokratët amerikanë pritet të bëjnë publike në përpjekje për shkarkimin e presidentit Donald Trump. Objektivi është që Brenda javës të votohet për vendosjen e Trump në bankën e të akuzuarve. Lajmi është konfirmuar për mediat nga burime të kongresit amerikan.

Në konferencën për shtyp do të flasin kryetari i komisionit të drejtësisë Xheri Nedler dhe ai i komisionit të inteligjencës Adam Shif. Objektivi ështe ai i votimit në kongres vendosjen në bankën e të akuzuarit të kreut të Shtëpisë së Bardhë Brenda kësaj jave. Të mërkurën ose të enjten pritet votimi në komisionin e drejtësisë dhe javën e ardhshme ai në dhomën e përfaqësuesve.

Sipas mediave amerikane akuzat duhet të jenë dy dhe jo tre: abuzim me pushtetin dhe pengesat ndaj punimeve të kongresit amerikan. Nuk do të ketë akuzë për pengim të drejtësisë.

Nga ana e saj Shtëpia e Bardhë ka rrëzuar akuzat duke thënë se nuk ka asnjë provë për veprime të paligjshme nga ana e presidentit. Sipas deklaratës së shtëpisë së bardhë, Ukraina ka pohuar se nuk ka pasur asnjë presion dhe ndihmat ushtarake për Ukrainën nuk do të ishin dërguar nëse nuk do të ishte për presidentin Trump.

Në fund të deklaratës thuhet se administrata Obama kishte refuzuar ta bënte këtë për vite me rradhë, ndërsa përpjekjet për shkarkimin e Tramp ishin një padrejtësi dhe një mashtrim i paprecedentë./abcnews.al