Delvinë, lokalizohet zjarri në ditën e tretë

schedule11:39 - 29 Gusht, 2019

schedule 11:39 - 29 Gusht, 2019

 

Vihet nën kontroll zjarri i rënë para tre ditësh në Delvinë.

Ditën e sotme situata duket e qetë, megjithëse është nën monitorimin e vazhdueshëm nga forcat zjarrfikëse dhe prefekti i qarkut të Vlorës.

Për lokalizimin e flakëve ka ndërhyrë ushtria dhe zjarrfikëset nga Saranda, Delvina, Gjirokastra dhe Finiqi.

Aktualisht janë shuar vatrat e mëdha, por ekziston rreziku i riaktivizimit të vatrave të vogla.

Për tre ditë me radhë flakët kanë shkrumbuar disa hektarë me pyje në zonën e Llakopinës dhe Sirakatit./ABC News Albania 24/7